На Волині кинуто виклик традиційним прямокутним житловим приміщенням. Тепер тут будують округлі будинки-термоси. У них, переконують господарі, тепліше, та й економніше жити
Про це інформує Високий Замок.
Без кутків — менші втрати тепла
Лучанина Юрія Редька не приваблювала перспектива тіснитися з батьками і братом у двокімнатній «хрущовці». Відтак десять літ тому він ризикнув звести круглий будинок.
— Я захоплювався геометрією, тому вирахував, що ідеальною формою для такого житла є правильний трикутник із округленими кутами, — пояснив новатор. — Циліндричні стіни — найкоротші для огородження певної площі. У них надзвичайно висока стійкість — згадайте бастіони та вежі фортець. Це виправдовує застосування тонких стін і мілких фундаментів. Тож я отримав можливість зекономити на будівельних матеріалах.
В основі конструкції згаданого будинку — кладка каменю із закріпленими у ній балками невеликої довжини. Це також перевага «круглої» забудови.
Адже довжина кожної із трьох зовнішніх стін становить лише п’ять метрів. Житло розділено на дві частини — з окремими входами та санвузлами. Його загальна площа становить 140 квадратних метрів. Кухню поєднано з вітальнею, щоб створювалося враження єдиного простору. Один квадратний метр оселі обійшовся приблизно у 700 доларів.
Стелю виготовлено з брусів і дощок, проміжки між якими закладено пінопластом шаром 15 сантиметрів. Як наслідок, добре зберігається енергія. Для повноцінної теплоізоляції будинку на горище насипали шар глини з тирсою (так колись робили наші прадіди).
Пан Юрій довго шукав майстрів, котрі вміють правильно і точно залити фундамент для фігурних елементів та викласти стіну «кругляком».
— Додаткові турботи мене не обтяжували, — зазначає ентузіаст. — Бо мав надію, що витрати на будівництво окупляться. Мені вдалося відчутно зекономити кількість газу на опалення житла. Адже завдяки округленим стінам периметр будинку зменшився майже на 15%.
Відомо, що найбільше тепла втрачається у кутах, які фахівці називають «злодіями» корисного простору. Тут вони відсутні. Тож кімнати прогріваються швидше, та й нагріте повітря циркулює краще, а не застоюється.
«Маємо житло, яке піклується про нас»
Житель села Раків Ліс Камінь-Каширського району Геннадій Сус нещодавно створив свій круглий будинок. Він не менш цікавий, ніж у Юрія Редька. Коли почав споруджувати дім, селом навіть поповзли чутки, ніби на його земельній ділянці заклали церкву! Довго довелося переконувати людей, що це не так.
Суси зізнаються: хотіли, аби оселя була привабливою, займала незначну площу та добре зберігала тепло. І тепер живуть ніби у справжньому термосі — взимку не мерзнуть, а літньої пори без кондиціонера ловлять кайф від прохолоди.
— Непросто було зважитися на будівництво такої нетрадиційної форми, — каже дружина господаря Неля. — Перебрали багато цікавих ідей та варіантів і зупинили свій вибір на округлій хаті. Вона тепла, енергоощадна, світла. На яку б сторону не виходили вікна, сюди обов’язково заглядатиме сонце. Тепер маємо житло, яке піклується про нас.
Внутрішні стіни прямі. Тож із розташуванням меблів проблем не виникало. Зрештою, округлі тумбочки сьогодні є у продажу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Волині судили студента за хуліганство з яйцями
Подружжя планує облицювати будинок, щоб став ще привабливішим та зменшив тепловтрати. Завдяки оригінальній формі споруда не лише енергоощадна, а й легко витримує вітер, дощ, хурделицю. Бо ж її «парусність» набагато менша, ніж у прямокутника. І сніг не налипає на дах, тому немає загрози його руйнування.
Придумав верстат, щоб заокруглити стіни
— Найперше зіткнулися з проблемою, як залити ідеально круглий фундамент, — пригадує пан Геннадій. — Тож змайстрували спеціальне пристосування — щось на зразок велетенського циркуля. З його допомогою я намалював коло, по зовнішньому контуру якого викопали траншею. Звісно, округлою повинна бути й опалубка. Для її виготовлення використали тонкі дошки, котрі легко вигинаються.
Добряче наморочився ґазда і під час зведення круглих стін. Переконавшись, що неможливо викласти по колу блоки стандартних розмірів, узявся розрізувати їх навпіл.
— Така робота виявилася непростою. Щоб пришвидшити «процес», я придумав спеціальний верстат, — розповідає чоловік. — Половинки блоків легко складалися, як фрагменти пазла. А вже у готовому каркасі доводилося прорізати отвори для металопластикових вікон.
На горищі облаштували мансарду. А «ламаний» дах складають площини з різним кутом нахилу, що надає будинку певної загадковості.