image
 |  347 8 Листопада 2024 | 10:53

Закон про дрова: позиція волинських політиків

10 жовтня цього року Верховна Рада України ухвалила законопроєкт № 9665, який має на меті посилити відповідальність за незаконний обіг деревини. У народі він отримав назву – «закон про дрова».

Згідно з остаточною редакцією документа, підписаною головою Верховної ради, перевезення, зберігання, збут дерев, чагарників або деревини без документів, що підтверджують законність їхнього походження, або з такими документами, які підроблено, одержано незаконним шляхом або які містять завідомо неправдиві відомості, вчинені у значному розмірі, – караються штрафом від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

Під значним розміром слід розуміти вартість дерев, чагарників або деревини, яка становить більше ніж двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а під великим розміром – понад шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто, настання кримінальної відповідальності якщо в домогосподарстві є більш як 30 м куб. сосни, або 15 м куб. дуба.

Наше видання вирішило поцікавитися у волинських політиків, що вони думають про скандальний законопроєкт №9665, який в народі охрестили «законом про дрова».

Народний депутат В’ячеслав Рубльов, який представляє 20-й округ Волині у Верховній Раді, каже, що за даний законопроєкт не голосував. Вважає, що цей документ неналежно опрацьований та передбачає нереальні суми штрафів.

«Не підтримав цей законопроєкт, оскільки в ньому не чітко прописані відмінності між «чорними лісорубами» і приватними господарствами. Зважаючи на те, що нині в країні триває війна й українці повинні запасатися альтернативним паливом, умови цього закону не на часі. Крім того, в законі прописані просто таки драконівські штрафи – від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. А станом на 2024 рік неоподатковуваний мінімум доходів громадян в Україні становить 1514 гривень», - зазначив нардеп.

Та додає: попри те, що в парламенті запевняють, що законопроєкт не має зворотньої дії, і за дрова, які лежать кілька років на ділянці, власника не штрафуватимуть, довести свою невинуватість українцям буде складно.

Перший заступник голови обласної ради член фракції ВО «Свобода» Юрій Поліщук вважає, що такий законопроєкт не є випадковістю, а черговим кроком на шляху до позбавлення народу права вільно користуватися природними ресурсами, надрами, землею та лісом.

«Тут не тільки йде мова про дрова. Йдеться й про загальне обмеження доступу населення в ліс для збору ягід та грибів. Цей документ працює проти простих людей і обмежує їхні права. Мене обурює, що ті, хто вивозить ліс вагонами, уникає відповідальності. Про корупцію у лісовій сфері, зокрема Волині, ходять легенди. Але феміда і правоохоронці ніяк не можуть притягнути винищувачів наших лісів до відповідальності. Зате з ухваленням такого абсурдного закону у них є шанс відірватися на звичайних людях», - переконаний Юрій Поліщук.

Депутат обласної ради, голова фракції «За майбутнє» Ігор Лех вважає, що такий законопроєкт не мав би бути прийнятий в українському парламенті, проте раз уже відбулося голосування, то єдиний спосіб уникнути його узаконення – звертатись до Президента.

«Рішення, яке прийняла Верховна Рада є помилковим, тому на найближчому сесійному засіданні обласної ради ініціюватиму звернення від депутатів до Президента України щоб не підписував цей законопроєкт. На жаль, строки для ветування документу главою держави уже вичерпані, проте, на мою думку, цей документ не повинен мати право на життя. Найбільше від його дій постраждають звичайні громадяни», - переконаний депутат.

Та додає: як депутат обласної ради та помічник депутата Верховної Ради долучиться до розробки звернення, яке стосуватиметься питань лісозаготівлі. На думку Ігоря Леха, така ініціатива не лише спростить життя звичайним українцям, а й допоможе забезпечити будівництво укріпрайонів деревиною, які зводяться на сході України.

Ініціативу звернення до Президента щодо законопроєкту № 9665 також підтримує і депутат Волиньради від фракції «Батьківщина» Анатолій Никонюк. Він вважає, що регулювання заготівлі дров повинне спрямовуватись саме в сфері лісництв.

«В нашій територіальній громаді ми проводимо чистку від чагарників біля хуторів або поблизу маленьких сіл. Такими дровами ми забезпечуємо школи, садочки, передаємо їх військовим. Вважаю, що самовільні рубки проводяться тільки там, де на це крізь пальці дивляться лісівники. Тому саме в цьому потрібно контролювати вирубку дерев», - каже депутат.

Скандальний законопроєкт в дію ще не вступив, хоч і наробив галасу. Попри те, що його підписав голова Верховної Ради, автографу президента під ним немає, а, отже, є шанс, що документ так і не набере законної сили.

Читайте також: В Україні можуть притягати до кримінальної відповідальності за зберігання дров

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Вас також може зацікавити