image
29 Червня 2021 | 17:14

Знайшли нові тіла убитих НКВС повстанців (ФОТО)

У селі Великі Загайці Кременецького району Тернопільської області дослідили поховання воїнів УПА. Gazeta.ua з'ясувала деталі розкопок.

Їх провела експедиція меморіально-пошукового центру "Доля".

"Ці люди загинули у 1944-1945 роках. Захоронення було відоме, але в останні роки його ніхто не доглядав. Воно заросло, - повідомив керівник пошукової групи Володимир Харчук. - Торік провели експедицію та віднайшли ці захоронення. Тут поховали трьох воїнів УПА. Один із них відомий. Це Марко Фук. Він перебував у захороненні номер три. Він сам з Темногайців. У нього лишились родичі, внуки. Діти рідного брата. Він був значимою особистістю в цій місцевості. Точна дата його смерті невідома. Він потрапив у полон, його довго катували та вбили. У нього пробитий череп.

У двох інших захороненнях лежать молоді хлопці-повстанці. Вони були в хаті на хуторі, коли розпочалась облава. Хлопець, який стояв на чотах, заснув. Його вбили. Повстанці почали відстрілюватись. Один з них загинув, інші втекли. Прізвища цих повстанців невідомі. Але вони місцеві. В одному з поховань виявили срібний медальйон із Почаївською Матір'ю Божою, а на другій стороні Почаївський Йов. Тож ця людина була з Кременецького району. Можливо, відвідувала Почаїв".

Історики сподіваються ідентифікувати двох загиблих повстанців.

"На скелетах є загоєні травми та інші патологічні зміни, які можуть вказати на соціальний стан загиблих, їхню військову діяльність. Це зможе допомогти ідентифікувати цих людей. Візьмемо проби для ДНК-аналізу, щоб поповнити нашу базу даних", - повідомила антропологиня Ольга Мінейко.

Дослідники продовжать шукати могили вояків УПА.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ФОПи з труною - біля Офісу президента: сутички із силовиками (ФОТО, ВІДЕО)

"Підтвердили факт існування поховання воїнів УПА. Станом на сьогодні локалізували троє останків бійців. Одне захоронення датоване 1945 роком, інше раніше. Ми знаємо, що тут відбувалися бої воїнів УПА та військ НКВД. Про це свідчать архівні дані та свідчення місцевих жителів. До 80-річчя створення УПА, яке відзначатимемо 2022 року, ми розпочнемо масштабний проєкт з виявлення поховань воїнів УПА, їх ідентифікації та вшанування пам'яті тих, хто загинув за вільну та незалежну Україну", – розповів директор центру "Доля" Святослав Шеремета.

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Вас також може зацікавити