image
1 Серпня 2020 | 10:01

1 серпня – день преподобної Мокрини: історія, традиції та прикмети свята

Православні християни 1 серпня згадують преподобну Макрину Каппадокійську. Дата за народним календарем називається вказівник осені, Мокрини або просто Макринин день.

Про це повідомляє «Ukr.Media».

Ким була свята Макрина?

Макрина жила в Каппадокії (на сході Малої Азії) в IV столітті. Святителі Василій Великий і Григорій Ніський були її братами.

Перед тим, як Макрина мала з'явитися на світ, її матері наснився Ангел і вказав, що новонародженій доньці треба дати ім'я Текля. Вона так і зробила. Але вся рідня стала звати дівчинку Макриною в честь бабусі, яка сповідувала християнство і постраждала за свою віру при імператорі Галереї.

Мама дала Макрині гарне виховання. Крім початкової освіти, вона навчила дочку молитвам і рукоділлю, навчила вести домашнє господарство, і відвідувати церковні служби.

В юнацькому віці Макрина була заручена з хорошим хлопцем з благочестивої сім'ї, але ще до весілля він помер. Тож дівчина прийняла рішення назавжди відмовитися від подружнього життя.

Макрина допомагала матері виховувати молодших дітей у сім'ї. А коли вони виросли, попросила у матері благословення на те, щоб роздати свою частину спадщини нужденним людям і піти в монастир.

Всі наступні роки прожила Макрина в суворій стриманості в монастирській обителі, за це Бог дарував їй здатність творити чудеса.

Які в цей день існують обряди і традиції?

Зазвичай, з 1 серпня наступав період затяжних злив з грозами і блискавками. Це представляло небезпеку для сіна, яке вже було зібране в копиці, і для врожаю хліба, який дозрівав на полях.

Тому селяни в цей день рано вранці вирушали в церкву, щоб у молитвах попросити захисту від страшних блискавок і викликаних ними пожеж.

Цей день у наших предків вважався граничним між літніми сільськогосподарськими роботами і осінніми, коли наставала пора збору врожаю. На Мокрини дорослі жінки з чоловіками традиційно закінчували прибирати овес, а молодь з дітьми вирушали до лісу по гриби.

Дата 1 серпня отримала народну назву «вказівник осені», бо по ній визначали погоду на осінні місяці — чи буде тепло і сухо, чи холодно і мокро.

Встигніть сьогодні накупатися в природних водоймах!

На Русі в день Мокрини завершувався купальний сезон в природних водоймах. З наступного дня — Іллі Пророка (2 серпня) — наші предки у воду більше не заходили. Люди вірили — тих, хто ризикне зануритися в річку або озеро в день вшанування Іллі або після, того святий суворо покарає.

З 2 серпня вже все в природі починає готуватися до зими — птиці ось-ось полетять у вирій, звірі тягнуть у свої нірки припаси на зимовий період і утеплюють оселі, а вода в озерах і річках різко холоднішає.

Так що, згідно зі стародавніми традиціями і прикметами, 1 серпня у вас є остання цього літа можливість вдосталь наплаватися і теплою водичкою насолодитися.

Народні прикмети про купання

Якщо раптом почався дощ, коли ви плаваєте у водоймі, це дуже хороша прикмета, яка обіцяє на цілий рік міцне здоров'я.

Якщо під час купання вас оббризкає собака, яка пропливає повз, це віщує гарне знайомство з надійною людиною або досвідченим наставником.

Не турбуйтеся сильно, якщо втопите в річці або озері свій наручний годинник. Шкода, звичайно, але прикмета сприятлива, означає, що ви позбудетеся від переживань і проблем, що висять на серці тяжким вантажем.

Прикмети погоди на 1 серпня

Якщо в лісі сьогодні всюди зустрічається павутинна, яка висить у повітрі, значить, осінні дні будуть теплими.

Якщо в ніч на 1 серпня спостерігається багато падаючих зірок, то на найближчі дні чекайте дуже вітряну погоду.

Якщо цілий день іде дощ – наступного року буде багатий урожай.

Дуб обвішаний жолудями – на щастя і удачу.

Якщо в цей день добра і сонячна погода, тоді бабине літо буде довгим.

Павуки ховаються по кутах – до різкого похолодання.

Що не можна робити 1 серпня

Не можна лаятися й ображатися. Це приверне невдачі.

Категорично не можна залишатися брудним. Найкраще в цей день влаштувати генеральне прибирання будинку, стежити за чистотою тіла й одягу.

Не потрібно піднімати з землі втрачені кимось речі, щоб не накликати на себе чужі проблеми.

Вважається, що 1 серпня не можна їсти яблука. Це може бути стати причиною низки дрібних невдач.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 1 серпня. Цей день в історії: 530-ліття Запорозького козацтва. Помеpла Леся Українка. Почалась Перша світова війна

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Вас також може зацікавити