image
 |  5 17 Вересня 2019 | 16:26

10 гривень перетворюються на монетку: Які зміни нам готує Нацбанк

Вже з 1 жовтня торгівельні точки не прийматимуть монети номіналом 1, 2, 5 копійок, а 25 копійок почнуть вилучати з обігу. Також НБУ почне замінювати п’яти та десятигривневі банконоти монетами і введе в обіг нову купюру найвищого номіналу – 1000 гривень.

Про це пише depo.ua.

За планами Нацбанку, до 2022 року в банкнотно-монетному ряді України мають закріпитися 12 номіналів (із 17 наявних). Банкноти номіналом 1, 2, 5 та 10 гривень замінять монетами. З обігу будуть вилучені монети номіналом 1,2, 5 та 10 копійок. Натомість монети номіналом 10 та 50 копійок продовжать функціонувати. Нову купюру у 1000 гривень можна буде отримувати із 25 жовтня поточного року.

"Всього залишиться 6 номіналів монет та 6 номіналів банкнот. Саме ряд з 11-13 номіналів є найбільш вживаним підходом для провідних країн у різних куточках світу – від США, Канади, Великої Британії до Чехії, Данії, Швейцарії та Австралії", - пояснює голова Національного банку України Яків Смолій.

Чому 1,2 та 5 копійок вилучають?

Монети 1, 2 та 5 копійок зрідка використовуються у розрахунках за товари та послуги і майже не повертаються з обігу до банківської системи. А їх виготовлення значно перевищує їх номінальну вартість. Держава зможе економити понад 90 млн гривень на рік завдяки зменшенню витрат регулятора на їхнє виробництво та оброблення. Заклади торгівлі, громадського харчування, транспорт та банки також виграють: вони не витрачатимуть кошти на інкасацію та обробку монет.

Що робити з дрібними монетами?

Дрібні монети можна залишити собі на пам’ять або ж обміняти у відділеннях українських банків. До 30 вересня 2020 року включно це можна буде зробити у відділеннях усіх українських банків. А в НБУ та уповноважених банках - Ощадбанк, ПриватБанк, Райффайзен Банк Аваль - це можна буде зробити протягом трьох років з дати вилучення - до 30 вересня 2022 року включно.

При цьому вже з 1 жовтня 2019 року монетами номіналом 1,2 та 5 копійок не можна буде розплачуватися у торгівельних точках.

Як щодо 25 копійок?

Монета номіналом у 25 копійок залишається платіжним засобом, але поступово виводиться з обігу: нові монети такого номіналу вже не карбують, а старі поступово вилучають.

Чи потрібно дрібні купюри спеціально обмінювати на монети?

Ні, не потрібно. Купюри номіналом 1,2,5 та 10 гривень залишаються повноцінним платіжним засобом, але поступово будуть вилучатися з обігу і замінюватися на версії у монетах.

Навіщо дрібні купюри замінюють на монети?

Бо так дешевше. Монета може перебувати в обігу до 20 років, тим часом як банкноти мають куди менший "термін придатності". 

Купюри номіналом 1, 2 та 5 гривень у середньому слугують до 2 років через їхнє часте використання і недбале ставлення (для порівняння, купюра номіналом 500 гривень, в середньому, може бути в обігу до 8 років). Тож заміна найбільш ходових купюр на монети дозволить Нацбанку зекономити витрати на друк, зберігання, обробку та транспортування банкнот.

Навіщо вводять купюру номіналом у 1000 грн?

За повідомленням Нацбанку, при рішенні про введення в обіг нової банкноти враховувалися розмір та динаміка середньої заробітної плати, кількість готівки у обігу, питома вага безготівкових розрахунків, рівень інфляції, необхідність посилення захисту банкнот.

Так, номінальний ряд гривні розрахували за D-metric моделлю. Згідно з нею, банкнота вищого номіналу приблизно має дорівнювати розміру середньостатистичної заробітної плати у країні за 2 дні. Наразі середньостатистична зарплата в Україні, за даними Нацбанку, досягла показника у майже 11 тисяч гривень. 

Окрім заданого показника, необхідність введення нового номіналу, за даними НБУ, підтверджується і іншими розрахунками. Наразі у структурі банкнот в обігу найбільшу питому вагу займають купюри номіналами 500 грн — понад 55%. Зважаючи на світовий досвід, наближення до рівня 50% свідчить про необхідність введення в обіг вищого номіналу.

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Вас також може зацікавити