image
 |  9 25 Серпня 2020 | 10:09

25 серпня — день Фотія і Аникити: історія, традиції та прикмети свята

Усуньте проблеми в особистому житті за допомогою легкого обряду!

Про це повідомляє «Ukr.Media».

У православ'ї 25 серпня згадують святих мучеників Аникиту і Фотія. За народним календарем дата називається день Фоті Повітенного.

Ким були святі Фотій і Аникита?

Жив Аникита в III-IV століттях в Нікомідії, служив військовим сановником. Фотій був його племінником. Під час правління жорстокого імператора Діоклетіана обидва постраждали за віру Христову.

Аникита відмовився поклонятися язичницьким богам, за це його віддали на поживу диким тваринам. Але випущений лев став лащитися до нього. Коли кат за наказом правителя заніс меч над головою Аникити, то сам звалився без почуттів.

Діоклетіан наказав спалити Аникиту вогнем і колесувати. Але в ту ж мить вогонь згас, а колесо чудесним чином зупинилося. Його кидали в котел, де кипіло олово, але воно відразу ж охололо.

Фотій став розповідати людям, що мучителі безсилі перед Господом. Тож їх продовжили терзати — обох тягли по землі, прив'язавши за ноги до диких коней, поміщали в розжарену баню.

Зрештою, Діоклетіан наказав спалити їх у величезній печі. Але при цьому тіла мучеників не постраждали і навіть залишилися неушкодженими.

Після таких подій багато язичників увірували в християнство.

Які в цей день існують обряди і традиції?

Наші предки в цей день традиційно наводили порядок в повітках (нежитлових прибудовах до будинків, де люди зберігали сільськогосподарські знаряддя, дрова, корм для тварин).

Вірили, якщо не прибратися, то чорт може там ногу зломити і сильно розлютитися на господарів, після чого шкодити почне. Тому дата і отримала в народі назву Фотя Повітенний. Після прибирання обов'язково обкурювали повітки ладаном і окропляли святою водою.

25 серпня займалися збиральними роботами і в коморах. Старі і непотрібні речі викидали, мели підлогу неодмінно новим віником, після чого ставили його в куточок біля вхідних дверей. Згідно з народними повір'ями, так можна прогнати з двору всю нечисту силу.

А ось на горище сьогодні краще не лазити, тому що можна будинкового потривожити, який вже зібрався до зими готуватися. Якщо вже й треба за чимось терміново на горище відправитися, то задобріть домашнього духа і прихопіть з собою цукерку або печиво, і неодмінно вибачтеся за занепокоєння.

Сьогодні можна позбутися сімейних проблем і самотності!

На Русі молоденькі дівчата, яким вже заміж було пора, 25 серпня йшли в храм на службу, де молили святого Фотія послати їм хорошого нареченого і показати його в сновидінні. Для цього з вечора 24 серпня клали під подушку головну хустинку, яку потім надягали на службу. Якщо дівчина не йшла до церкви в цей день, то могла приректи себе на довічну самотність.

Щоб в родині завжди все було добре

Наші предки 25 серпня проводили народні обряди на позбавлення проблем в подружньому житті. Для цього жінка рано вранці відправлялася на природну водойму і біля неї шукала камінчик. Мочила його в річці (або озері), потім за пазуху до грудей прикладала і несла додому.

Потім йшла в лазню, кидала камінчик в ємність з водою і примовляла: «як цей камінь я від своїх грудей дістала, так всі образи на чоловіка забувала. Станемо жити з ним завжди душа в душу, і ніхто наше щастя не порушить».

Камінь залишають пролежати у воді три доби. Потім його викидають, а водою повинні обполоснутися і дружина, і чоловік.

При виконанні цього обряду не можна ні з ким по дорозі з річки додому зупинятися, розмовляти або вітатися.

Прикмети погоди на 25 серпня

Якщо 25 серпня кроти зі своїх норок повилізали, значить, очікується затяжна негода.

Якщо сьогодні гроза, значить, осінь затягнеться надовго, зима прийде пізно.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 25 серпня. Цей день в історії: Лжедмитрій I з польсько-українським військом почав похід на Москву.

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Вас також може зацікавити