Волинське Полісся зберегло багато українських звичаїв та магічних обрядів. На Волині щороку неодружені дівчата у ніч з 12 на 13 грудня гадали на Андрія. Збиралися великою компанією в одній із осель і проводили свій пророчий «ритуал», кому і яка випаде доля чи парубок?
Редакція «ВолиньUA» підготували підбірку ТОП-10 гадань, які використовували наші предки на Поліссі.
1. Чия нитка згорить?
Дівчата брали нитки однакової довжини, одночасно їх підпалювали. Чия нитка згорить першою та і швидше за всіх вийде заміж. А якщо нитка так і не догорить, то значить - ще не доля цьогоріч бути нареченою.
2. Перекидали чобіт
Колись хати були невеликими та низькими, отож кожна дівчина брала свій чобіт і перекидала його через оселю, у яку сторону повернеться носок – у тій стороні і чекає доля дівчини.
3. Оберемок дров
Дівчата йшли до дровітні набирали оберемок дров, не рахуючи їх, приходи до хати і складали дрова повторюючи: «Вдівець, молодець…», на кому зупиниться, такий і буде суджений.
4. Хто переведе через кладку?
Перед сном дівчина має взяти стакан з водою і положити на нього гребінець (який символізує кладку). Той, хто переведе дівчину через кладку уві сні, той і буде її нареченим.
5. Гадання на ім’я нареченого
В залежності від того, якого числа народилась дівчина, подруги брали таку кількість листочків та писали на них імена хлопців, один листочок має бути порожнім. Потім дівчина ложила листки під подушку і зранку, прокинувшись, витягувала один листочок, яке буде ім’я так буде звати нареченого.
6. Ім’я першого перехожого
У ніч з 12 на 13 грудня, напередодні Святого Андрія, виходили на вулицю і запитували ім'я у першого зустрічного, але тільки незнайомого чоловіка. Яке ім'я назве незнайомець - таким буде ім'я майбутнього нареченого.
7. Гадання на книгах
У цей вечір дівчата вірили у особливу магію і що на всі питання дасть їм відповідь – книга.
Ворожіння на книгах - один з найвеселіших способів ворожіння. Відповіді зазвичай настільки абстрактні, що їх можна після цього обговорювати годинами.
Ворожіння полягає в тому, що береться будь-яка художня книга. Загадується питання, називається номер сторінки і рядок зверху або знизу. Потім книга відкривається на відповідній сторінці, читається відповідний рядок і приходить відповідь на ваше запитання.
8. Чи проросте цибуля?
У ніч з 12 на 13 грудня дівчата брали кілька цибулин, на кожній писали ім'я хлопця і занурювали цибулини у воду. Яка цибулина першою проросте, від того й чекали запрошення заміж.
9. Гадання з чоботом
Кожна дівчина брала свій чобіток і від стіни переставляли до порогу. Чий чобіток першим перетне поріг, та і перша вийде заміж.
10. Гадання на сон
Дівчина брала жменю конопель, виходила опівночі надвір і три рази обходила довкола будинку, посипала насіння і промовляла "Я, святий Андрію, Конопельки сію! Дай-же, Боже, знати, з ким весілля грати". В результаті дівчині має наснитися наречений.
Ось такі цікаві та неординарні гадання використовували наші мами, бабусі. Проте з плином часу Вечорниці на Андрія, як і інші свята, поступово втратили магічну функцію. Зараз вони перетворились на своєрідну забаву, привід, щоб зібратися неодруженій молоді.
А ви спробуйте повірити у диво і, можливо, вам цей вечір напророчить щасливу долю та хорошого парубка.