image
 |  144 6 Жовтня 2024 | 21:34

Антарктида стрімко зеленіє

Рослинний покрив на Антарктичному півострові за останні кілька десятиліть збільшився в понад 10 разів.

Це повʼязано з кліматичними змінами на Землі.

Як інформує УМ, про це йдеться в дослідженні, опублікованому в Nature Geoscience, передає The Guardian.

Дослідники аналізували супутникові знімки. У 1986 році рослинність покривала менше ніж один квадратний кілометр, а в 2021-му — майже 12 км². Причому загальна площа Антарктичного півострова — 500 тисяч км².

Учені зазначили, що особливо швидко рослини, переважно мохи, почали рости з 2016 року. Науковці вважають, що причина — глобальне потепління на континенті, який нагрівається швидше за іншу частину планети.

«В антарктичному ландшафті все ще майже повністю переважають сніг, лід і скелі, та лише невелика частина колонізована рослинним світом. Але ця крихітна частка різко зросла, показуючи, що навіть ця величезна та ізольована пустеля зазнає впливу кліматичних змін, спричинених людиною», — говорить один з учасників дослідження, доктор Томас Роланд з британського Університету Ексетера.

Також поширення рослин повʼязують із початком помітного зменшення площі морського льоду навколо крижаного континенту — тепліші відкриті води можуть створювати більш вологі умови, що сприяють їх росту.

Протягом останніх 60 років в Антарктиді спостерігалося значне підвищення температури, причому темпи потепління були найвищими в регіонах Західної Антарктики та Антарктичного півострова і набагато швидшими за середнє глобальне потепління.

Мохи, які становлять переважну кількість зелені в Антарктиді, здатні рости на оголених крижаних скелях і створювати основу для ґрунтів. У поєднанні з іншими умовами це сприятиме росту інших рослин, зокрема нетутешніх видів.

Ґрунт в Антарктиді здебільшого бідний або зовсім відсутній. Однак поширення рослинності додасть органічних речовин і полегшить його формування. А майбутні зміни клімату, спричинені викидами вуглекислого газу, можуть викликати «фундаментальні зміни в біології та ландшафті» Антарктиди.

На тлі кліматичних змін Антарктида, що майже повністю вкрита льодом, поступово змінюється. Поверх талого снігу цвітуть водорості, чий зелений колір видно навіть з космосу. У майбутньому вони можуть стати харчовою базою для інших видів і змінити екосистему континенту.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У 2024 році кліматичне літо на Волині завершилося 29 вересня

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Вас також може зацікавити