Наразі немає законних важелів для збереження столітньої бруківки Трилінського. Також при повторному її використанні робітники порушують технологію вкладання.
Таку думку в інтерв’ю «Першому» висловив начальник відділу охорони культурної спадщини Луцька Олександр Котис.
На сьогодні немає чіткого механізму поводження з трилінкою, бо вона не є об’єктом культурної спадщини. У відділі охорони культурної спадщини Луцька розуміють, що вона історично цінна і не варто її викидати, але законодавчого захисту наразі немає.
«Моя думка – краще її не чіпати. Бо, як показує досвід, у нас з нею, так би мовити, погано вміють працювати: не дуже добре вкладають, вона сиплеться, руйнується, розлазиться. Бо доволі специфічний механізм, який відрізняється від робіт із бруківкою», - розповідає Олександр Котис.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У центрі Луцька зникла «трилінка»
Також історик розповідає, що при її повторному використанні порушують техніку вкладання, тому вони в майбутньому руйнується.
«Її треба вкласти рівно, на тверду поверхню і залити шви спеціальним розчином, а не засипати щебенем. Тому й кажу: варто поки не чіпати. Може, колись ми краще зрозуміємо специфіку трилінки і тоді викопаємо її», - ділиться начальник охорони культурної спадщини Луцькради Олександр Котис.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Під час ремонту однієї з вулиць Луцька робітники натрапили на унікальну знахідку (ФОТО)
Нагадаємо, що в грудні 2020 року в Луцьку на Сенаторки Левчанівської припинили земельні роботи – під час їх проведення під шаром асфальту знайшли трилінку. На місце прибули археологи та краєзнаці.
До слова, наші сусіди з Рівного намагались виготовити сучасні шашки Трилінського за старими схемами. На жаль - не вдалий...
Довідка: Трилінка – бетонна плита для доріг і пішохідних доріжок у формі правильного шестикутника. Також відома як шашка Трилінського. Це розробка польського інженера Владислава Трилінського.