image
28 Лютого 2020 | 20:37

Довели до зубожіння і змусили радіти мінімальним здобуткам - історик

Колективізація 1920-1930-х років знищила українське селянство як окрему суспільну групу. Перетворила людей із заможних фермерів на бідних колгоспників, сільський пролетаріат.

"Селяни втратили економічну самостійність, почали залежати від місцевої влади, - говорить історик Володимир Тиліщак. - Працювали на міфічні трудодні і фактично опинилися у становищі кріпаків. Навіть не мали права отримати паспорти. Частина суспільства досі не може відійти від радянського укладу життя. Це стосується не лише селян, а й містян. На заводах була подібна ситуація. Людей довели до зубожіння, а потім змусили радіти мінімальним здобуткам. Ніби влада робить усе для їхнього блага. Саме на залишок такого совкового менталітету робить ставку Росія у своїй збройній та інформаційній агресії".

Науковець називає колективізацію однією з передумов Голодомору. Комуністична влада отримала можливість відібрати в людей усе, вони стали заручниками режиму:

"Села занепали. До початку колективізації Радянський Союз масово експортував сільськогосподарське збіжжя. Це було одним із основних товарів на продаж за кордон. 1935 року експорт зерна припинили. Аж до кінця 1980-х влада складала продовольчі програми, бо ніяк не могла забезпечити зерном власне населення. Нам треба більше вивчати історію, поглиблюватись у конкретику. Перш за все треба змінити думку про колективізацію. Про неї згадують як про природний процес. Насправді то була війна комуністичного режиму проти народу. Хотіли перетворити людей на покірні гвинтики системи", - вважає Тиліщак.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Яким був обіг перших власних монет на Волині у XIV столітті

Антиколгоспні виступи засвідчують, що наш народ не хотів миритися із несправедливістю, боролися за право бути самостійними.

"Виступи селян проти колективізації у 1930-х можна порівняти із сучасними Майданами. Ті повстання - добрий приклад ненасильницьких протестів. Усе починалося з мітингів і блокування. Життя змушувало людей йти на такі міри. Вони не мали можливостей та ресурсів для збройного бунту. Але й мітингами вдавалося здобути перемогу над владою", - говорить історик.

Джерело: Gazeta.ua

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Вас також може зацікавити