Фракція ВО "Свобода" у Волинській облраді закликала українську владу відстоювати національні інтереси та системно реагувати на нову хвилю антиукраїнської істерії у Польщі. Позицію фракції під час сесії Волинської облради озвучив депутат Олександр Пирожик.
Депутат, який перебуває у лавах ЗСУ, розповів про реакцію українських військових на нагнітання антиукраїнської істерії з боку польської влади.
"3 грудня депутати від партії «ПіС» внесли у польський Сейм законопроєкт, який пропонує прирівняти «ідеологію ОУН, фракції Бандери (ОУН-б) та УПА до фашизму й комунізму».
Побратими кажуть: це постріл в нашу спину! Це саме ми чули від «пуйла», який назвав це одним словом: «денацифікація». Тобто, спроба зробити українське суспільство безідеологічним, а наш народ – «народонасєлєнієм» без роду-племені, без власної ідентичності. Фактично це спроби заперечити нашу національно-визвольну боротьбу, яка триває й досі, визнати боротьбу українців за свою незалежність і визволення – протизаконною, за пам'ять про яку треба карати.
І якщо недалекоглядні польські політики й надалі діятимуть у тому ж дусі, то наступними стануть вимоги заборонити: червоно-чорний прапор, славень ЗСУ (бо в його основі – гімн ОУН), ОУНівські відзнаки (як от, «Бойовий хрест» ОУН), зрештою – визнати нас, захисників України, поза законом, бо в наших жилах тече кров вояків УПА.
Пригадую, ми це вже проходили – в Сагрині, де в квітні 2018 року саме волиняни пояснили полякам, хто такі наші національні Герої. Тоді прокуратура Грубешова порушила проти мене кримінальну справу за «прославляння Бандери». А в січні наступного року Конституційний суд Польщі піддав сумніву положення про «український націоналізм».
Хтось може сказати, що так буде й цього разу, тож на ці передвиборні ігри польських політиків – не треба реагувати. Категорично не погоджуюсь!
По-перше, у нас із поляками склалися добросусідські стосунки в багатьох сферах. Ніхто з українців не каже, що поляки – вороги. Бо в нас спільний геополітичний ворог – це імперська Росія. Але… Відсутність нашої реакції на такі політичні спекуляції може зруйнувати всі попередні напрацювання, формуючи в поляків думку на те, що українці – це нація різунів та паліїв. А це вже – не лише питання нашого міжнародного іміджу; це вже питання нашої національної безпеки.
По-друге, треба навчитися відстоювати наші національні інтереси. Не варто було дозволяти полякам проводити ексгумаційні роботи в односторонньому порядку. Ми ж розуміємо, що переважно це відбуватиметься в нас, на Волині. Поляки маніпулюватимуть цим дозволом у своїх електоральних цілях – і винними робитимуть у першу чергу нас, волинян. Слід було паритетно залишити за собою бодай формальне право проводити аналогічні роботи на території Польщі – в місцях масових українських поховань на Холмщині, Підляшші, Надсянні.
По-третє. Схоже, це – лише початок антиукраїнської істерії. Попереду в поляків – президентські вибори. І не здивуюсь, якщо до їх закінчення почуємо від польського Сейму не тільки звинувачення в геноциді поляків, а й нові претензії до України, аж до вимог покаятись і виплатити репарації.
Тому реагувати треба: як на рівні спецслужб, так і офіційної дипломатії, бо такі ініціативи – як мінімум «недружній жест» у сторону України. Хоча є всі підстави заявити, що це – питання нашої внутрішньої політики, і подальші спроби диктувати нам умови можуть бути розцінені як втручання у наші внутрішні справи.
Вважаємо, що місцевій владі варто започаткувати широке публічне обговорення озвученої проблеми за участі науковців, політичних еліт, громадськості, журналістів.
І останнє. Маємо пояснити полякам, що цим самим вони кидають виклик українським Воїнам, яким мали би бути вдячні за те, що фронт – на українській, а не на польській території. Інакше вони змусять нас, тих, хто повернеться з війни зі східного фронту, взятися ще й за нову просвітницьку місію, – учити поляків шанувати нашу історію та наших Героїв".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Найкращий спосіб уникнути російської агресії - бути завжди готовими до неї, - перший заступник голови Волинської облради