Традиційно на Великдень п’ють кагор, хоча ніде в Біблії не вказано, яке вино слід пити в цей день. А значить, це свято — ще один привід відкрити для себе щось нове.
Вважається, що раніше слов’яни відзначали Великдень медом. Старше покоління в наш час надаэ перевагу десертному кагору. Кріплене солодке червоне вино далеко не всім до вподоби. Яке ж вино ж обрати на свято? Сьогодні все залежить від вашого смаку і від того, з чим вино буде вживатися. НВ представляє 10 небанальних варіантів вина на Великдень 2021.
Сама назва кагор має французьке походження: оригінальний кагор, або, як вимовляють французи, каор — це терпке червоне сухе вино, вироблене з сорту Мальбек в околицях міста Каор (Cahors) на південному заході Франції. І нашу добірку відкриває саме це вино.
Французький Мальбек — Каор
Великдень — прекрасний привід спробувати оригінальне вино, чию назва запозичив кагор. Можливо, і не варто подавати його до солодкої випічки, але на столі напевно буде і м’ясо. Французький Мальбек має густий, пурпурово-червоний колір й елегантний аромат червоних ягід і прянощів. У смаку елегантна простота і питкість, відмінний баланс між танінами, фруктовістю і кислотою. Прекрасний потенціал до витримки.
Аргентинський Мальбек
Хоча батьківщина цього сорту — Франція, навряд чи хтось заперечить, що кращі вина з нього сьогодні створюються в Аргентині. 10-річний Мальбек з Мендози здатний по-справжньому і приємно здивувати. Аромат розкривається відтінками чорних фруктів, спецій, шкіри, ванілі і тонких прянощів. У смаку відчувається солодкість, яка врівноважується свіжістю.
До речі, в ці вихідні 17 квітня відзначається Всесвітній день мальбек, який аргентинці називають днем народження цього сорту. Великодня можна і не чекати.
«Сльози Христа»
Вино під такою назвою виробляють на півдні Італії в Кампанії, з винограду, вирощеного на вулканічних грунтах Везувію. Lacryma Christi існує в двох варіантах: bianco і rosso. Червоне вино робиться з місцевих сортів, перш за все, Пьедіроссо. Відмінне італійське вино з символічною назвою прекрасно підійде для свята.
Закарпатське Сапераві
Вино, яке зачаровує ягідним, ожиново-смородиновим ароматом, і підкорює бархатистістю і елегантним, при цьому концентрованим смаком. Ідеально з витриманими сирами, грудинкою, можна пробоватьі з випічкою. Температура подачі: близько 18 °C.
Портвейн Рубі та LBV
Любителі солодких вин напевно оцінять таку альтернативу великодньоve вину, як портвейн з долини Дору. Це кріплене вино з рівнем алкоголю 20−22%. Портвейни бувають білими, рожевими, але найбільш знамениті червоні. Основа порто — виноград місцевих сортів, таких як Туріга Насиональ, Туріга Франка, Тінта бароко, Тінто Кау, Тінта Аміран.
Наймолодші і зрозумілі стилі порто — це рубі і LBV. Якщо для Late Bottled Vintage беруть виноград одного року врожаю і витримують і в дубовій бочці від 3 до 6 років, то рубі - це ассамбляж вин, витриманих від 2 до 5 років. Такі портвейни відрізняються насиченим кольором, солодкими ароматами від червоних і чорних ягід до чорносливу, сухофруктів, квітів у букеті.
Пастораль
До недавнього часу кагор вироблявся і в сусідній з Україною Молдові. Однак оскільки найменування французького вина захищено законом ЄС й інший напій, крім виробленого в Каорі за відповідною технологією, не може називатися кагором, назву довелося змінити — так виникло вино під назвою «пастораль». Для кріплення його використовується лише виноградний спирт. Один з кращих образів — пастораль Purcari, це вино в стилістиці порто LBV.
Речото і Амароне
Десертне італійське вино з Вальполічелли виготовляється з місцевих сортів винограду, зазвичай це Рондінелла, Молінарі, Корвіна. Для вина вибирають ягоди, які отримали найбільше сонця, і обов’язково зав’ялюють їх протягом 1,5−3 місяців. За цей час концентрація цукру в ягодах зростає. Вино витримують в дубових бочках. Для цього солодкого, насиченого, тягучого вина характерні аромати вишні, фіалки, ірису, троянд. Ідеальний святковий варіант для любителів десертних вин і для поєднання з шоколадним десертом. Хочете ту ж концентрацію в сухому вині? Беріть Амароне, яке готується у цій же місцині з такого ж зародзиненого винограду.
Ауслезе
Урожай для таких вин збирають пізніше, ніж для звичайних, тоді, коли ягоди не просто визріли, а вже зворушені благородної цвіллю і уподібнюються до родзинок. Ауслезе з Кампталя (Австрія) з сорту Грюнер Вельтлінер має витончений аромато з тонами білого персика, квітів, груші, айви, запашних трав. Смак сбалансований і добре структурований мінеральними акцентами. Післясмак соковитий, приємний і тривалий. Поєднується з десертами, солодкими фруктами, сирами з блакитною пліснявою.