Важкі бої… Тиждень, місяць, рік, кілька років… Вихід з позицій для відпочинку та відновлення. Але як швидко відновити сили? У Князівській бригаді знайшли відповідь на це питання. Створили пункт реабілітації: сучасні неординарні психологічні підходи, комфорт і затишок, надзвичайно дружня атмосфера, насичена програма, креативна команда психологів. І результат є!
З нашого матеріалу ви дізнаєтеся, як саме все відбувається в бригадному пункті реабілітації, - пише Слово правди.
З самого початку, коли людина потрапляє у район бойових дій, вона проходить співбесіду з психологом, де визначаються її сильні й слабкі сторони. Потім командирам надаються рекомендації стосовно того, які завдання військовослужбовець може виконувати, де буде від нього більше користі.
– Одна частина нашої групи психологів надає базову психологічну допомогу в пункті, інша – у підрозділах. Там же відразу і визначається, хто потребує реабілітації, – зазначає начальниця групи психологічного супроводу та відновлення Вікторія.
Окрім цього, психологи навчають командирів правильно підтримувати підлеглих у скрутні моменти, надавати психологічну допомогу.
– Проводимо бесіди з окремими військовими та групові, де розбираються важкі ситуації, в яких довелося побувати. Мені допомагає в роботі бойовий досвід. Завдяки цьому ми добре з побратимами розуміємо одне одного, – каже Віталій, один з команди психологів.
Коли створювали пункт реабілітації, ініціативна група психологів доклала максимум зусиль, щоб зробити реабілітацію повноцінною, з великим різноманіттям заходів. І їх ретельний та наполегливий підхід до справи показав високу результативність.
– Щопонеділка восьмеро військовослужбовців заїжджають у наш пункт допомоги. Багато хто у пригніченому, замкнутому стані, дехто – щойно з позицій. П’ять днів ми працюємо, щоб витягнути їх з того стану. Завжди п’ятниця показує усмішки та радість на обличчях. Від цього я заряджаюся і сам. Бо відчутно, що ми тут не для галочки. У нас є результат! І є ще багато нових задумів для впровадження у нашу програму, – розповідає психолог Максим.
У пункті реабілітації психологи кожен день працюють з військовослужбовцями, обговорюють різні ситуації, навчають сучасним НАТОвським методикам надання допомоги у стресових ситуаціях собі й побратимам. Також для зняття стресу проводяться розслаблюючі SPA процедури (баня або чан), аромотерапія та медитація. Допомагає поліпшити фізичний стан лікувальний масаж та банки. Щосереди приїжджають артисти з концертною програмою. Кожен може долучитися до походу на рибалку, тренування в спортзалі, перегляду улюбленого фільму, гри у настільні ігри, поспостерігати за заходом сонця у дивовижному місці тощо.
Однією з фішок реабілітації – є співпраця з кінним клубом. Військовослужбовці не лише катаються верхи, їх залучають до догляду: вони чешуть гриви, пасуть коней на траві та годують яблуками з руки. Це налагоджує зв’язок з конями перед поїздкою верхи та надає неймовірні емоції та натхнення.
– Спілкування з такими дивовижними тваринами дає відчуття, що ти живий. Що життя продовжується, що у світі є ще багато всього класного, незвіданого, неймовірного. Це дуже корисно, – каже психологиня Оксана.
У четвер влаштовується святкова спільна вечеря, де всі обговорюють проведений час, діляться враженнями та висловлюють свої побажання психологам.
– Це чудово! Думав, тут будемо тільки їсти, спати та в баньку ходити. Не очікував, що так буде добре. Я емоційно відпочив. Понад усе сподобався масаж. Стало легше зі спиною. З новими силами буду ефективнішим, – розповідає військовослужбовець, який щойно пройшов реабілітацію.
-Приїхати туди, де не стріляють, не бомблять – саме по собі вже чудово. Що тут мені сподобається, сказав хлопець, який нещодавно проходив реабілітацію. І це так! Чани, баня – це дуже класно. А коней я з дитинства обожнюю. Наче крізь час створив подорож у рідні місця. Хотілося б ще довше тут побути – доповнює його побратим Анатолій.
Щоб поспілкуватися, надати духовні й життєві знання та помолитися разом, кожну п’ятницю приїжджає капелан бригади.
– Після перемоги військовим доведеться повертатися до цивільного життя. Вони приїдуть додому не такими, як пішли на війну. У них буде загострене відчуття справедливості, можливо, будуть зранені нервові клітини. Тому дуже добре, що є цей проєкт. Сподіваюся, він буде масштабуватися та охоплювати ще більше військовослужбовців, а інші бригади будуть переймати цей чудовий досвід, – зазначає отець Ігор.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Молодші сержанти: мама і син, які служать у 14-ій бригаді
Хоча кожна окрема річ, процес у пункті реабілітації сам по собі може й не здаватися особливим, магія відбувається, коли людина певний час насичується цим. Слід зазначити, що психологи приділяють увагу навіть дрібницям: білий посуд, приємна музика, свічки. І це в комплексі дає результат.
– Якою б людина не була стійкою, витривалою – війна рушить все. На війні всі механізми організму перелаштовуються на виживання. Відбувається обмеження в почуттях та емоціях. Завдання нашої команди – допомогти військовослужбовцям відчути себе повноцінними людьми. Хлопці у нас розвантажуються та відчувають, що вони не стали роботами, не закостеніли. Це дає розуміння, що після війни зможуть продовжити нормальне життя в соціумі, зі своїми родинами, – розповідає Оксана – З гордістю хочу сказати, що деякі хлопці зізнаються, що спочатку не хотіли сюди їхати, не знали, що тут буде. Але в четвер, за святковим столом вони розкриваються та розповідають, як помилялися. Дехто навіть плаче.
Задля реалізації такого масштабного проєкту, команда зробила велику роботу з пошуку вдалого місця для розташування реабілітаційного центру, налагодження зв’язків з місцевою владою та громадою, волонтерами, генеруванням ідей.
– Я пишаюся нашою командою! Це високомотивовані люди, які знають свою роботу та вектор розвитку. Той рівень, якого ми досягли, – результат роботи колективу та розуміння командування нашої бригади, яке сприяло та допомагало нам, – підкреслює психолог Юрій.
Цей проєкт постійно вдосконалюють. Психологи аналізують свою роботу, переймають досвід інших бригад і тримають зворотний зв’язок з військовослужбовцями, що пройшли реабілітацію.
Все це допомагає зберегти здоров’я та життя князівських воїнів, які перебувають в надскладніших умовах та роблять все можливе й неможливе заради миру і затишку в кожній родині.
Якщо ви хочете теж бути причетними до розвитку цього проєкту – можете перерахувати кошти на цю карту 5375 4112 1711 0274. Гроші будуть передані команді психологів для вдосконалення процесу реабілітації наших героїв.