Молитва Православної церкви України 23 липня вперше відбулася в печерах Києво-Печерської лаври (церкві Преподобного Феодосія Печерського) — біля мощей преподобних отців.
Богослужіння очолив Митрополит Київський і всієї України Епіфаній, повідомляє кореспондент Укрінформу, - пише ВолиньUA.
«Києво-Печерська лавра є особливою святинею для нашого народу, яка тривалий час перебувала, на жаль, в окупації Московського патріархату… Лавра — це завжди щира молитва, подвиги наших преподобних отців, які тут просяяли», - сказав предстоятель ПЦУ.
Він нагадав, що у верхній Лаврі українська молитва лунає вже два з половиною роки, а сьогоднішня подія знаменує перший крок до постійної присутності ПЦУ і в нижній частині святині.
«Ми започатковуємо регулярні служби. Завжди буває перший крок. І ми віримо, що ми започатковуємо тут і в Нижній Лаврі українську молитву біля наших преподобних отців Києво-Печерських», - зауважив Митрополит Епіфаній.
Під час богослужіння лунали молитви за український народ та воїнів, які боронять свободу і Незалежність нашої держави.
«Ми будемо звертатися до преподобних отців у молитві, щоб вони свої молитви підносили перед престолом Всевишнього Бога за перемогу України, за перемогу правди і утвердження в Україні справедливого миру», - наголосив предстоятель ПЦУ.
За його словами, Лавра має залишатися місцем української молитви, «бо звідси все починалося». «Тут линула молитва тисячу років - і вона буде продовжувати линути - за наш український народ, за нашу державу і наших воїнів», - зазначив він.
Блаженнійший Епіфаній зауважив, що духовна боротьба не менш важлива, і попри всі труднощі процес повернення Лаври до української Церкви є незворотним.
Перше в історії богослужіння ПЦУ на території Лаврських печер / Фото: Володимир Тарасов, Укрінформ
«Як ми бачимо, Російська Федерація використовує в своїх цілях релігійні організації, і тому Українська держава, українці покликані покласти цьому край раз і назавжди… Ми рухаємося вперед, це незворотний процес, який приведе Лавру до остаточного звільнення від ярма “русского мира”. Процес складний, звичайно, всі хотіли б, щоб це відбулося в один момент, але потрібно працювати. Ми працюємо і досягаємо благословенних успіхів», - сказав Митрополит.
Він підкреслив, що Києво-Печерська лавра є святинею для всього православного світу, яку ми повинні зберегти для наступних поколінь. «Ми отримали її від попередніх, тепер повинні передати далі. І нехай Боже благословення надалі перебуває з усіма нами», - сказав Епіфаній.
В. о. генерального директора заповідника «Києво-Печерська лавра» Світлана Котляревська наголосила, що «печери — це серце Лаври, унікальна сакральна святиня, і тому сьогодні розпочинається друга сторінка історії Києво-Печерської лаври і історії України».
На її переконання, богослужіння українською мовою в печерах — це національна подія.
«Українська мова в українських печерах, в українській Києво-Печерській лаврі - я вірю в те, що сьогодні наші нащадки цей день будуть згадувати як нову сторінку. І тому відсьогодні ми рухаємось до того, що служба буде відбуватися в печерах», - сказала Котляревська, додавши, що за кожним таким кроком стоїть велика командна робота.
Вона підтвердила, що найближчим часом аналогічні богослужіння плануються й у Ближніх печерах.
Як повідомлялося, Успенський собор Києво-Печерської лаври та Трапезна церква повернуто державі з користування УПЦ (МП) в січні 2023 року.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Поділилися історією церковного старости з Волині, який загинув на війні