НЕК «Укренерго» провела другий спецаукціон на придбання автоматичних резервів відновлення частоти (аРВЧ) строком на 5 років, під час якого учасники продемонстрували високий рівень конкуренції.
Про це повідомляє пресслужба "Укренерго", - пише ВолиньUA.
Попередньо, всі учасники аукціону – 35 компаній, які зробили 807 пропозицій – є переможцями. З пропозицій, які перемогли, 41 одиниця генеруючого обладнання. Близько 90% учасників аукціону – нові для енергетичного ринку компанії.
На аукціоні «Укренерго» купувало 2 види послуг з надання аРВЧ:
- 579 МВт – послуга завантаження, тобто здатність електроустановок підтримувати енергосистему шляхом збільшення видачі електричної енергії в мережу;
- 421 МВт – симетричний резерв, тобто здатність електроустановок розвантажуватись та завантажуватись, в залежності від потреби енергосистеми України.
Остаточні результати будуть опубліковані після періоду оскарження, визначеного Правилами ринку. За попередніми результатами, в середньому було придбано 240 МВт резервів на послугу завантаження в кожній годині, що складає більше 41% від виставленої на аукціон потреби. Також закуплено в кожній годині, в середньому, близько 260 МВт послуг із завантаження та розвантаження (симетричний резерв) – 62% від потреби.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Підгайцівська сільська рада хоче придбати 8 генераторів за 2,5 млн гривень
В середньому, ціни пропозицій завантаження коливалися в діапазоні від 484 до 971,15 грн за мегават, а на симетричний резерв – від 1049,40 до 1330,13 грн за мегават. Нагадаємо, що гранична ціна на послуги з придбання резервів складає 1339,82 грн за мегават.
Для порівняння: пропозиція на добових аукціонах з придбання послуг з надання аРВЧ складає 20% на послуги аРВЧ на завантаження та 38,4% від потреби в симетричному діапазоні. В аукціонах беруть участь 3 компанії, а ціна майже дорівнює граничній на ринку доппослуг – 1339,82 за мегават симетричного продукту і 973,39 за мегават продукту на завантаження.
Переможці аукціону з надання послуг аРВЧ матимуть фіксований у євро контракт з НЕК «Укренерго» на 5 років, з відтермінуванням початку надання послуги на один рік. Тобто, інвестори матимуть час до жовтня 2025 року, щоб побудувати нову електроустановку та пройти сертифікацію обладнання. Тож, уже через рік в українській енергосистемі з’являться нові балансуючі потужності.
Допоміжні послуги з надання автоматичного резерву відновлення частоти – це послуги з готовності генеруючого обладнання постійно реагувати на зміну міждержавних перетоків між енергосистемами України та сусідніх держав. Цей резерв надається автоматично, а час повної активації не перевищує 15 хвилин. Такий вид резерву необхідний для стабільної збалансованої роботи української енергосистеми.