14 березня відзначається Всесвітній день нирки. Ці органи очищують кров в організмі від надлишкової рідини та токсинів. Вони підтримують оптимальний баланс необхідних речовин у крові.
У світі 1,7 млн людей щорічно помирає від гострої ниркової недостатності. В Україні 490 тисяч людей мають хронічну хворобу нирок.
На початкових стадіях дуже складно помітити хворобу нирок. Увагу слід звернути на біль в спині, який можна сплутати з розтягненням м'язів. Тому найточніший показник збою в роботі нирок — біль в животі по обидва боки. Також насторожити мають набряки ніг, погіршення апетиту та слабкість.
"Два з трьох випадків ниркової недостатності спричинені підвищеним тиском та цукровим діабетом. Збільшується ймовірність виникнення проблем із нирками, якщо людина має надлишкову вагу, палить чи зловживає алкоголем", - говорить Володимир Новаківський, нефролог та головний лікар медичних центрів "Фрезеніус Медикал Кер Україна".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи варто щодня користуватися пастами для відбілювання зубів
В Україні найпоширенішим методом замісної терапії нирок є гемодіаліз. Тобто кров людини пропускається крізь спеціальний апарат, який фільтрує її від токсинів, шкідливих речовин та виведення зайвої рідини. Гемодіаліз необхідно проводити пожиттєво 3 рази на тиждень по 4 години. При цих регулярних процедурах людина живе повноцінним життям, займатися спортом та народжує дітей.
5 способів зберегти здоров'я нирок
займатися спортом та бути фізично активним (наприклад, проходити мінімум 10 тисяч кроків на день);
контролювати рівень цукру у крові, зменшити вживання солі та прянощів;
пити ліки лише за призначенням лікаря, уникати самолікування;
контролювати артеріальний тиск;
зменшити вживання алкоголю та відмовитися від паління.