«Світязю залишилося 50 років життя», — таке невтішне передбачення зробив заступник очільника Шацької райдержадміністрації Володимир Самусєв.
Про це пише «Високий замок».
Підставою для такого прогнозу, каже, є висновки українських науковців. Новина миттю облетіла Інтернет і налякала місцевих жителів. Чи справді усе так трагічно?
Катастрофічне падіння рівня води у найглибшому озері України, Світязі, поставило екологів на вуха. Два літа тому береги обміліли настільки, що до води від звичних місць на пляжах доводилося йти кількадесят метрів. Люди говорили про шкоду від розробки Хотиславського кар’єру в Білорусі та про зменшення кількості опадів. І ось після щедрих снігопадів з’явилися свіжі прогнози щодо майбутнього водойми.
В Інституті водних проблем біду Світязя вивчають давно. Кажуть, ситуація з обмілінням озера прогнозована. Адже з кожним роком в Україні все менше випадає дощів і снігів. Відтак падає рівень ґрунтових вод, що живлять озера, і суттєво зростає випаровування рік та озер — через підвищення температури повітря. Однак вода не повертається у землі, з яких втекла, кажуть науковці. Адже «зламався» колообіг води у природі… І хоч нинішня зима принесла велику кількість вологи у вигляді снігу, це пересохлі криниці й водосховища, переконують учені, не врятує. І Світязь своїх позицій, прогнозують, не втримає — все-таки перетвориться на болото.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У селі на Волині вандали понищили дитячий майданчик (ФОТО)
З головною перлиною під землю можуть втекти й інші сусідні озера. Тоді набудовані бази, вкладені у розвиток інфраструктури кошти підуть коту під хвіст? Бо ж туриста найперше манять водні плеса, а вже потім тутешні ліси, гриби та ягоди…
Утім, у те, що озеро зникне з карти України, не вірять метеорологи. Кажуть, спостереження за ним ведеться, і збережені впродовж понад пів століття дані свідчать: Світязь уже переживав не одну «водну кризу», навіть більшу, ніж торік.
– У 2020-му озеро обміліло до 93 сантиметрів. А найнижчий рівень озера, зафіксований на початку 70-х років, був лише 80 сантиметрів. Після цього Світязь не лише повернувся до звичних берегів, а й піднявся до понад 1 метра 80 сантиметрів. У природі відбуваються коливання, і як буде ще через пів століття, однозначно сказати не можна. Якщо порівнювати сьогоднішній рівень води із минулорічним у цей же час, то нині він на цілих 20 см вищий. І навіть якщо більше не буде до літа рясних опадів, Світязь наповниться водою ще на сантиметрів з 10 — за рахунок танення криги та снігів, – розповідає начальник метеорологічної станції «Світязь» Руслана Вільнер.