Під час окупації Кримського півострова в 2014 році підрозділи ЗСУ могли зайняти і утримувати кримські аеродроми та інші стратегічні об'єкти.
Таку думку в інтерв'ю «Крим.Реалії» висловив перший заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ Віктор Назаров, який входив до складу військової делегації в Крим.
"Ті задуми передбачали наше силове втручання в Криму. Ми розуміли, що завдання досить складне і навряд чи може бути виконане на 100%. Але з усім тим взяти під контроль ключові аеродроми, ключові об'єкти, як потім було на Донбасі, воно було реальне. Я досі аналізую і роблю висновок, що це завдання було реальне», – зазначив Назаров.
За словами генерала, відповідний план на початку березня 2014 року розглядав Генштаб ЗСУ. Однак пізніше його скасував начальник Генштабу ЗСУ України Михайло Куцин.
"Аргументація прозвучала так, що ситуація і так дуже напружена, не треба її напружувати ще більше. "Все, давайте команду «відставити», всіх повертати, і нікого не відправляйте, літаки на аеродроми, підрозділи свої в казарми, і на цьому завершуємо», – розповів він.
У підрозділі було 80 десантників зі штатною стрілецькою зброєю. Техніка: БМД-2 – бойові машини десанту, озброєні 30 мм автоматичною артилерійською гарматою. Важке озброєння транспортували військовими вантажівками КамАЗ та «Урал». Командиром розвідроти тоді був Микола Палас.
Підрозділ із Дніпропетровської області розташовується неподалік від військових 36-ї бригади берегової оборони ЗСУ у Перевальному. Втім, ситуація змінилась, коли частину 36-ї бригади без бою здали росіянам.
Микола Палас переконаний, що українські десантники у 2014 році були готові дати бій загарбникам, але наказу не було.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Йому було лише 30: повідомили ім'я воїна, вбитого російськими окупантами на Донбасі
Плани ЗСУ щодо звільнення Криму в 2014 році
Українська армія взимку 2014 року готувала секретну операцію, щоб зірвати анексію Криму Росією і захистити півострів. До Криму збиралися перекинути найбільш боєздатні підрозділи ВДВ.
Коли підготовка операції стартувала, в Криму на планових військових навчаннях вже перебувала розвідрота 25-ї повітряно-десантної бригади ЗСУ. Планували також перекинути розвідників з Кіровоградського полку спеціального призначення і 79-ту аеромобільну бригаду з Миколаєва.
Екс-заступник секретаря РНБО Сергій Кривонос у 2014 році керував штабом ВДВ України. У коментарі журналістам він розповів, що операцію дійсно готували в лютому і планували почати на початку березня.
Десантники мали увійти до Криму, зайняти позиції і посилити угруповання ЗСУ на півострові.
Водночас екс-голова Верховної Ради України, в.о. президента України (2014) Олександр Турчинов вважає, що на початку 2014 року українська армія не була готова до захисту своєї держави. Колишній голова Верховної Ради зазначив - чимало людей не розуміють, що головною небезпекою була повноцінна континентальна війна.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Рейтинг найбагатших людей України очолив Ахметов, – Forbes