«Коли ми порахували, це абсолютно невеликі суми сплати митних платежів. Категорія до 2200 сантиметрів кубічних, 2-га категорія автомобілів, це в районі 1 тисячі євро. Наступна категорія – 1,2-1,4 тисячі євро», – заявила вона.Южаніна повідомила, що це рішення стосується авто на іноземних номерах як пізніше 2010 року випуску, так і пізніше 2000 року. Але відтоді нічого не змінилося. Нагадаємо, що з 1 січня 2018 року розмитнення авто в Україні трохи подешевшало для окремих категорій автомобілів і мотоциклів. Мито на авто, як і раніше, залежить від об'єму двигуна та віку транспортного засобу. Тобто від того, новий чи вживаний автомобіль чи мотоцикл. Адже в Україні з 1 вересня минулого року діє Угода про асоціацію з ЄС. Вона встановлює на розмитнення ввезених з Євросоюзу автівок перехідний період у 7 років і передбачає поетапне зменшення ввізного мита на транспортні засоби з Європи. За зниженими акцизами можна ввозити автомобілі з 2010 року випуску. Але одна людина не може ввезти більш ніж один автомобіль протягом року і продавати його протягом ще одного року. Інакше доведеться повертати державі повний акциз. У 2018 році ставки для нових авто з бензиновими двигунами складають 6,3% вартості для моторів об'ємом до 1000 куб. см, 7,3% – 1000-1500 куб. см, 5% – понад 1500 куб. см. Для імпортних електромобілів мито скасоване, а з 2018 року також запровадили нульові акциз і ПДВ. Також із 2018 року в Україну заборонене ввезення автомобілів з екологічними нормами нижче Євро-6. Крім того, не можна ввозити автомобілі за зниженим тарифом з Росії та окупованих територій. Детальніше – на інфографіці.
Скільки грошей втратив бюджет від нерозмитнених іномарок у 2017 році?
На українській митниці в 2017 році було оформлено 80,5 тис. нових автомобілів, що на 27% більше, ніж за 2016 рік, і 72,9 тис. вживаних автомобілів, а це своєю чергою втричі більше, ніж попереднього року. Такі дані оприлюднила Державна фіскальна служба. Аналітики «Слова і Діла» вирішили підрахувати, скільки коштів не надійшло до держбюджету від нерозмитнених автівок у 2017 році та що можна було б придбати на ці гроші.
За повною митною ставкою було ввезено лише 3,4 тис. старих іномаркок, а за пільговим акцизом в Україну потрапило 69,5 тис. вживаних авто. Сума сплачених податків до держбюджету від розмитнення нових авто склала 15,8 млрд грн, а від вживаних іномарок – лише 5,5 млрд грн. Загальна сума мита склала 21,3 млрд грн.
Середня сума надходжень до держбюджету від розмитнення однієї новенької автівки складає 196,3 тис. грн, а від вживаної – 75,4 тис. грн. За офіційними даними ДФС, у січні 2018 року в Україні налічувалося понад 246,4 тис. іномарок з іноземною реєстрацією з порушенням терміну перебування.
Якщо кількість так званих «евроблях» із порушенням терміну перебування (246,4 тис.) помножити на середню суму надходжень від розмитнення однієї вживаної автівки (75,446 грн), то виходить кругленьку сума в понад 18,5 млрд грн. Саме стільки недоотримав держбюджет України від ввезення нерозмитнених іномарок в Україну.
Аналітики «Слова і Діла» підрахували, що на цю суму можна придбати 527 протитанкових ракетних комплексів Javelin (вартість одного комплексу Javelin у комплекті з шістьма ракетами складає близько $1,3 млн). Або побудувати 1 тис. 162 км доріг, якщо врахувати, що середня вартість будівництва 1 км асфальтової дороги в 2017 році становила 15-17 млн грн. Принаймні такі цифри озвучував міністр інфраструктури Омелян. А ще на 18,5 млрд грн можна виплатити додаткову мінімальну пенсію майже 13,5 млн пенсіонерів. Але ці 18,5 млрд грн так і не надійшли до бюджету.
Коли у вересні 2017 року водії іномарок на єврономерах заблокували центр столиці та вимагали вирішення проблеми розмитнення вживаних авто з Європи, їм пообіцяли, що невдовзі запровадять легальний перехід на українські номери вже ввезеним в Україу легковим авто з іноземною реєстрацією й це обійдеться десь у 1,4 тис. євро. Про це повідомила голова комітету Верховної Ради України з питань податкової і митної політики, народний депутат від БПП Ніна Южаніна, пообіцявши внести зміни до Податкового, Митного та Бюджетного кодексів.