Рух ЧЕСНО зафіксував четвертий факт кнопкодавства у Верховній Раді України 9-го скликання: процедуру особистого голосування порушив народний депутат від “Опозиційної платформи – За життя” (ОПЗЖ) Василь Німченко.
Цікаво, що цей нардеп був співавтором одного із законопроектів про кримінальну відповідальність депутатів за "кнопкодавство".
Представник “Опозиційної платформи – За життя” кнопкодавив на ранковому пленарному засіданні 12 листопада під час голосування за законопроект нардепів від “Слуги народу” щодо вдосконалення освітньої діяльності у сфері вищої освіти (№2299) за основу.
Судячи з табло, Василь Німченко натиснув на дві кнопки “за”. На схемі розсадки місце ліворуч від депутата-кнопкодава не закріплене за жодним нардепом, а по праву руку від Німченка сидить його колега з ОПЗЖ Тарас Козак.
Примітно, що під час голосування за законопроект №2299 24 з 44 парламентаріїв ОПЗЖ утрималися, а “за” проголосували лише п’ятеро членів цієї фракції: Німченко, Козак, Микола Скорик, Вадим Столар і Нестор Шуфрич.
Для Німченка це - вже не перше кнопкодавство: нардеп щонайменше один раз порушив процедуру особистого голосування у Верховній Раді 8-го скликання. А в поточному скликанні він був співавтором проекту закону щодо кримінальної відповідальності народних депутатів за неособисте голосування №1127. Проте, за даними електронної реєстрації, 29 жовтня під час голосувань парламенту щодо цього законопроекту та схожого проекту Руслана Стефанчука Німченко був відсутній.
У вересні Рух ЧЕСНО впіймав на кнопкодавстві депутатів від “Слуги народу” Олену Копанчук і Сергія Литвиненка та позафракційного мажоритарника з Донеччини Олександра Ковальова. Останній погрожував журналістам Руху ЧЕСНО після того, як була оприлюднена новина про його неособисте голосування.
Згідно з ч. 3 ст. 84 Конституції України, п. 1 ч. 2 ст. 37 Регламенту Верховної Ради, п. 4 ч. 1 ст. 24 закону “Про статус народного депутата”, нардеп на пленарних засіданнях ВРУ голосує особисто.
Нагадаємо, 29 жовтня парламент ухвалив у першому читанні проект закону щодо запровадження для депутатів кримінальної відповідальності за кнопкодавство №2148. Автор законопроекту, перший заступник голови ВРУ, представник Президента України в парламенті Руслан Стефанчук пропонує карати порушників процедури особистого голосування штрафами в розмірі 51-85 тис. грн.
Рух ЧЕСНО закликає насамперед запобігати кнопкодавству, а не карати за це, та пропонує парламенту розглянути можливість запровадження сенсорної кнопки для голосувань.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ВР прийняла законопроєкт про усунення облрад від процесу об’єднання громад: як голосували волинські депутати