image
 |  16 14 Травня 2022 | 22:31

У селі неподалік Луцька мешканці вийшли на поле із протестом

Селяни проти посівної! У селі Словатичі Ківерцівської громади фермер зібрався засіяти гектарів орендованих паїв. Для цього напередодні власним коштом хотів провести роботи в меліоративному каналі, адже рівень води там зависокий. Тільки-от деякі місцеві зробити цього не дозволили. Мовляв, тоді вода зникне й у сільських криницях. Інші жителі Словатичів це заперечують і кажуть: горе-активісти тоді просто не зможуть ловити рибу, яку напередодні туди запустили.

Згадані землі біля села Словатичі фермер Ігор Павлович уже не перший рік орендує у місцевих жителів. 12 гектарів, показує, вже розорав. Залишилася така ж територія. Щоправда, роботи там – непочатий край. Її, каже аграрій, цьогоріч винаймає вперше, бо ж через те, що у східних областях провести посівну наповну не вийде, удар на себе прийняла Західна Україна.

«Кожен клаптик землі необхідно сьогодні засівати, обробляти, щоб все-таки не було продовольчої кризи», – вважає фермер.

На одній з ділянок планує посіяти соняшник. Проте обробити нові паї не вдається: вони підтоплені. У меліоративному каналі, що поруч, рівень води зависокий.

«Місцеві люди витягнули залізобетонні труби, вище підтягнули, тим самим підняли рівень води в цьому каналі для розведення риб», – розповідає Ігор Павлович.

Мова йде про 30 сантиментів, на які фермер хоче опустити залізобетонну трубу, а разом із нею рівень води у каналі. Цим, каже, мали б займатися місцеві владці.

«Звернувся в міську раду, там відділ є. Звісно, всі звернулися до мене, шоб я цю ситуацію розрулив, шоб було добре людям, добре підприємцю. Ми з ним з’їздили на території, обдивилися і вирішили тут трубу трохи повернути на метр, і це можна зробити», – запевняє староста Суського округу Юрій Косинець.

Та коли взялися до роботи, разом із технікою на поля вийшли селяни.

«Люди йому не заважають, хай працює, як працює. А тільки хай не лишає нас води», – зауважує житель села Словатичі Олексій Хом’як.

Протестують, тому що бояться: якщо у каналі рівень води знизиться – у криницях і геть зникне.

«Три роки тому десь не було в каналах повністю води. Сухі канали були – не було де напоїти худоби», – пригадує місцевий мешканець Анатолій Суприсюк.

Інші мешканці цього ж села це заперечують. Кілька років тому води не вистачало, бо, кажуть, була посуха.

«Три роки як були посушливі роки – була конкретна проблема бо всі рови були сухі», – пояснює староста Юрій Косинець.

І на це аж ніяк не впливає цей меліоративний канал. Тож переконані: він і нині на ситуацію не вплине.

«Опустить рівень води. Ну це ж вода не повністю піде, у криницях вода лишиться. Рівень буде трохи нижчий, йому дасть змогу обробити ці ділянки полів. Війна йде, просять кожнуу ділянку засівати, навіть клумби. Вони не дають це робити», – висловлюється житель села Словатичі Ігор Приймачок.

Пояснюють: меліоративний канал став каменем спотикання, бо трубу у ньому протестувальники підняли, аби там розводити рибу.

«Нема зараз проблєми з водою. В нас навіть під селом у людей вода ще стоїть через те, шо тут великий рівень. Там люди просять, щоб спустили. Усе було узгоджено, все було обумовлено. Тут проблема виникла в рибі», – рощказує житель Володимир Федорчук.

«Вони запускають сюди рибу, купують і ловлять рибу. І ще не дають іншим ловити бо ж ми запустили», – додає Ігор Приймачок.

«Так, була запущена риба. Любителі збиралися, хотіли воду мати, щоб була якась екологія… Але не стоїть питання в рибі! Риба це прикривання з боку орендаря. Питання стоїть в іншому: що худоба не має де води пити», – каже Анатолій Суприсюк.

Худобу тримають більшість мешканців Словатичів, однак і тут їхні думки розходяться.

«В мене самого 4 корови. Пасуться вони там біля села, ви їхали. То я зацікавлений, щоб тут води не було? Просто я розумію, як це має бути технологічно, і всі розуміють», – каже Володимир Федорчук.

Аби з’ясувати, чи дійсно через опущення труби може зникнути вода у селі, ми звернулися до фахівців.

«Вода в селі не може зникнути, тому що меліоративні системи не настільки впливають на колодязі», – пояснив заступник начальника Регіонального офісу водних ресурсів області Ростислав Кравчук.

Про ситуацію в Словатичах у Регіональному офісі водних ресурсів знають вже давно. За словами фахівців, нестачу води три роки тому в селі спричинила саме посуха, яка охопила усю Волинь. Цьогоріч опадів було вдосталь, тож ризиків, що така ситуація повториться, немає. Якщо засушлива погода буде наступними роками – не біда.

«Наші спеціалісти можуть контролювати ситуацію: коли потрібно закривати шлюс, коли потрібно – відкривати. Але скоріше за все це треба відкрити. Якщо дійсно затоплюються поля, сьогодні ми знаємо, яка ситуація в країні, і сільськогосподарські угіддя – на першому місці», – додав Ростислав Кравчук.

До слова, посівна в Україні цьогоріч відбувається із запізненням – це зумовили воєнні дії в деяких регіонах та несприятливі погодні умови. За словами міністра агрополітики Миколи Сокольського, навіть якщо війна закінчиться найближчим часом, то ще щонайменше три роки високих цін на продукти не уникнути. Тож засівати варто кожен клаптик землі. Тим часом пів поля біля Словатич досі не оброблені.

«Я забираю зараз техніку, плачу за простой цієї техніки, не маючи можливості обробляти ці паї. Я буду звертатися в правоохоронні органи», – обіцяє фермер.

Детальніше - у сюжеті 12 каналу.

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Вас також може зацікавити