В Україні зростатимуть ціни на продукти харчування, вже в лютому подорожчає масло
Продукти харчування в Україні будуть дорожчати і далі, слідує з аналізу відпускних цін.
Про це 23 лютого 2018 року повідомляє сайт «Українські Новини» із посиланням на видання «Сегодня».
Видання зазначає, що підвищення або зниження відпускних цін через деякий час позначається на цінах в роздрібній торгівлі.
Серед продуктів харчування, які випускають підприємства переробної промисловості, найбільше зростання цін в січні відбулося на яблучний сік. Якщо в грудні 2017 року середня відпускна ціна за літр цього напою становила 22,46 грн, то в січні - вже 26,78 грн.
Експерти аграрного ринку зазначають, що з січня дорожчає і «сировина», тобто самі яблука. Як українські, так і імпортні. Це пов'язують з торішнім неврожаєм яблук у всій Європі. Наприклад, в Польщі яблука дорожчають навіть швидше, ніж в Україні, вже майже на третину дорожче. А оскільки в Україні значна частина імпортних яблук - вирощені саме в Польщі, «їх» ціни незабаром відчуємо і ми.
Відпускні ціни на безалкогольні напої, крім мінеральних вод, в січні виросли на 6,9%. Правда, на роздрібних цінах це подорожчання відіб'ється не скоро, оскільки це продукти тривалого зберігання, і багато магазинів роблять такі закупівлі рідко, особливо в зимовий час.
Відпускні ціни на молоко в січні підвищилися незначно - всього на 0,8%, якщо порівнювати з груднем. А ось в роздробі молоко подорожчало на 1,5%. У порівнянні з середніми цінами минулого року за січень-листопад, середні ціни січня виявилися вищими на 12,2%. За минулий рік закупівельні ціни на молоко піднялися на 15% (до 14,8 грн / л), а роздрібні - на 21%.
Масло в січні подорожчало у виробників на 4%, кефір - на 1,3%, сметана - на 2,4%. Оскільки молочні продукти відносяться до тих, які швидко псуються, підвищення відпускних цін виробників практично відразу відбивається і на роздрібних цінах в магазинах.
А ось тверді сири - продукт більш тривалого зберігання. У січні виробники підняли ціни на сири майже на 5%. Значить, в роздробі ціна зміниться в лютому-березні.
Цікаво, що в інших країнах світу вже намітилася тенденція до зниження цін на тверді сири. Однак українські виробники не поспішають її дотримуватися. Тому вітчизняний сир в Україні вже дорожче, ніж аналогічні за якістю імпортні види цієї продукції.
З м'ясних продуктів в січні найбільше подорожчала у виробників яловичина - на 7,8%, в порівнянні з груднем (з 62,3 до 67,2 грн за кілограм за відпускною ціною). А ось свинина і м'ясо птиці додали тільки по 1,7%. Середні відпускні ціни на свинину склали 65,9 грн, а на курятину та іншу птицю - 42,1 грн.
Президент Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко спрогнозував, що протягом 2018 року м'ясо подорожчає мінімум на 17%. Однією з причин він називає можливе зростання цін на паливо (яке, втім, поки дешевшає). За минулий рік ці види м'яса подорожчали в середньому на 26%.
До речі, за даними Держкомстату, м'ясо птиці на сьогоднішній день - найпопулярніший м'ясний продукт у українців. Що не дивно, з огляду на, що роздрібні ціни на курятину майже вдвічі нижче, ніж на інші види м'яса.
Серед сільськогосподарської продукції, за даними Держстату, в січні найбільше зросли відпускні ціни на яйця. У порівнянні з середніми цінами за січень-листопад 2017 роки (остаточної інформації за рік ще немає), подорожчання склало майже 60%. Якщо за січень-листопад 2017 року середня відпускна ціна на яйця становила 10,9 грн за десяток (без ПДВ, транспортних і накладних витрат), то в січні - 17,36 грн.
Відпускні ціни на овочі до кінця січня виросли на 51,6%, якщо порівнювати з середніми цінами за січень-листопад 2017 року. Однак вони дорожчали не однаково. Наприклад, картопля подорожчала на 11,6% (з 3,3 до 3,7 грн за кілограм. А відпускна ціна на буряки знизилася майже на 4% (з 0,85 до 0,82 грн за кіло).
Плодові та ягідні культури подорожчали в середньому на 22,8%. Зернові та зернобобові - на 6,7%.
Прискореними темпами в останні тижні дорожчають і банани. Однак це пов'язують з тимчасовим дефіцитом цього імпортного продукту: нібито виникли затримки з транспортуванням бананів по морю. Найближчим часом поставки налагодяться і ціни знову підуть вниз, запевняють експерти.
З продуктів, за якими Укрстат веде статистику, в січні знизилися відпускні ціни тільки на гречку та цукор (ці продукти дешевшають з минулого літа), а також коньяк. Гречка стала доступнішою на 5%, цукор - на 3,6%, а коньяк - на 2,5%.
До речі, дані Укрстату підтверджують народні спостереження про те, що на базарах ціни менше і знижуються вони швидше, ніж в магазинах.
Наприклад, в січні ціни на сільгосппродукцію підвищували виключно підприємства. На базарах вони, навпаки, в цілому навіть знизилися. Так, індекс сільгосппродукції (зростання цін з поправкою на зростання доходів і інфляцію) в цілому по Україні збільшився на 1,1%. У тому числі у сільськогосподарських підприємств ціни підвищилися на 4,8%, а у населення знизилися на 2,8%. Так що купувати домашню картоплю і молоко у селян, як і раніше вигідніше, ніж в магазинах.
Як повідомляли «Українські Новини», «борщовий набір» знову подорожчав.
Інфляція не «гальмує», ціни і тарифи зростають.