image

Від чого помирали волиняни останні 13 років? У Луцьку створили інтерактивну інфографіку

Упродовж 2007-2019 років на Волині померло майже 183 тисячі людей. При цьому щорічно в області від різних недуг помирає більше 13 тисяч мешканців. Серед хвороб, які забрали найбільше життів – хвороби системи кровообігу, органів дихання, новоутворення та отруєння.

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» зібрав статистичні дані про смертність волинян за останні 13 років та створив на основі них інтерактивну графіку, на якій можна побачити від чого найчастіше помирають мешканці області.

Навесні 2020 року Україну та весь світ накрила пандемія нововиявленого коронавірусу Covid-19. Громадський транспорт зупинився, громадські заклади, заводи, органи влади закрилися на карантин. Він змусив нас кілька тижнів відсидіти вдома, а після цього розпочався новий етап життя із адаптивним карантином і масочним режимом.

Тим часом новинні стрічки заповнили жахаючі повідомлення про перші в Україні смерті від нового невідомого вірусу. Кількість смертей невпинно зростала і експерти озвучували найрізноманітніші прогнози стосовно наслідків пандемії.

Водночас, багато людей почали ставити під сумнів реальність коронавірусу і кивали на високий рівень смертності і від інших хвороб, наприклад, від раку чи туберкульозу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Волині є частковий дефіцит ліжок для кисневої терапії хворих на COVID-19

У цей час у Центру журналістських розслідувань «Сила правди» з’явилася ідея опрацювання та вивчення статистичних даних про смертність у Волинській області. На якому ж рівні смертність від туберкульозу, раку та інших хвороб порівняно із коронавірусом?

Із квітня 2020 року «Сила правди» почала збирати відповідну статистику. Тим більше, що в Україні вже була позитивна практика збирання і візуалізації таких даних на рівні держави. Наприклад, Український центр суспільних даних створив візуалізацію причин смерті українців у 2018 році.

Для цього «Сила правди» надіслала кілька запитів в Головне управління статистики у Волинській області, а основну частину інформації – викупила в них. І це вдалося завдяки читачам і патронам Центру журналістських розслідувань «Сила правди», які щомісячно підтримують медійну організацію через «Patreon». До них можете долучитися і ви, якщо вважаєте таку роботу суспільно важливою і необхідною. Ось тут описано як це зробити.

Влітку 2020 року «Сила правди» зібрала дані щодо смертності на Волині за 13 років. Всю інформацію про кількість померлих, стать, вік та причини смертності отримали від офіційного джерела – Головного управління статистики у Волинській області.

В співпраці із Українським центром суспільних даних в рамках проекту «National Endowment for Democracy» на їх основі створено спеціальний інтерактивний інструмент. З його допомогою ці дані можна набагато зручніше групувати, переглядати та досліджувати.

База містить інформацію про смертність на Волині з 2007 по 2019 роки. У ній хвороби, що стали причинами смертей, поділені на 20 класів. Там же міститься інформація про їх назви та кількість померлих від кожної недуги. Окремо, є розподіл цієї інформації по роках. Відтак, можна подивитися дані за 13-ть років та порівняти їх.

З допомогою інструменту у два кліки можна побачити статистику смертей від хвороб системи кровообігу та новоутворень, скільки людей померло від алкоголю в будь-якому з районів області, скільки років було цим людям, якої вони статі, де в регіоні відбувається найбільше вбивств та самогубств і в якому віці, скільки людей помирає від падінь, психічних розладів тощо.

Візуалізація містить карту, на якій є інформація про кількість померлих у кожному районі на Волині за адміністративно-територіальним розподілом до 2019 року. Там же можна подивитися дані про кількість загиблих як в абсолютних значеннях, так і у відносних на кожні 100 тисяч жителів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кисень вбиває вірус: щодня пацієнти волинської лікарні вдихають по 2 тонни кисню (ВІДЕО)

Також інструмент дозволяє перевірити, скільки людей померло від певної хвороби у тому чи іншому районі Волині. Окремо є інформація про кількість померлих за статтю та віком. Окрім того, інструмент містить статево-віковий аналіз померлих за кожною причиною.

Для чого такий інструмент та кому це потрібно?

Візуалізація створена для того, щоб кожен з нас міг зрозуміти з чим Волинь та місцева медицина має боротися найближчим часом. А це, звісно, не лише коронавірус, кровоносні хвороби і новоутворення.

Для аналізу дані можуть використовувати як журналісти, вивчаючи їх і порівнюючи із екологічною ситуацією районів, інфраструктурою, освітленням та іншими чинниками, так і органи влади, приймаючи рішення, які впливають на добробут мешканців регіону та рівень медицини.

«Сила правди» уже провела дослідження статистичних даних смертності в області за 13 років у дорожньо-транспортних пригодах. Із зібраних даних помітно, що пішоходів у ДТП на Волині гине більше, ніж водіїв та пасажирів транспортних засобів. Водночас, кількість загиблих пішоходів за 13 років суттєво знизилася. Зменшується і кількість загиблих у ДТП водіїв та пасажирів. Якщо ж дивитися на статеву структуру загиблих, то чоловіків у ДТП гине у кілька разів більше.

Із візуалізації також помітно, що щорічна кількість летальних випадків від ВІЛ, раку трахеї, легенів та інших органів на Волині лишається на тому ж рівні, що і 13 років тому, а подекуди навіть зростає, попри всі заходи, які вживає регіон та держава для боротьби з цими недугами.

Крім того, 2019 рік виявився рекордним за 13 років за кількістю смертей в результаті дегенерації нервової системи, спричиненої вживанням алкоголю (20 осіб). В останні три роки різко зросла і кількість жертв від алкогольної кардіоміопатії (ураження серцевого м’яза етанолом) – від 40-60 осіб на рік до 81.

Отож, вживання потрібних та ефективних заходів для подолання хвороб, або принаймні зниження рівня їх летальності можливе лише при розумінні масштабності та тенденцій проблеми. І для цього створена ця візуалізація.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Степанов пояснив, чому МОЗ не закуповує кисень для лікарень

ТОП-5 причин, від яких найчастіше помирають волиняни

Причина №1. Хвороби системи кровообігу

Згідно зі статистичними даними, найбільше людей померло від хвороб, що пов’язані з системою кровообігу – це, наприклад, атеросклеротична хвороба серця, цереброваскулярні хвороби, інфаркт головного мозку тощо. Загалом від такого роду недуг на Волині за 13 років померло більше 122,4 тис. людей.

Щороку в області фіксують понад дев’ять тисяч смертей через хвороби системи кровообігу. Найбільше летальних випадків було у 2008 році – 9,9 тис. Найменше у 2019 році – 9,02 тис. смертей.

Найбільше смертей від хвороб системи кровообігу зафіксували у Луцьку – 16,38 тис. З них 7,4 тис. – чоловіки, 8,9 тис. – жінки та 11 – діти. Понад 15 тис. померлих жінок були у віці 80-84 роки. Майже 10 тис. чоловіків – у віці 75-79 років.

Найчастіше люди помирають від атеросклеротичної хвороби серця. За 13 років зафіксували 79,64 тис. смертельних випадків на Волині. Найбільше з них у Луцьку – майже 6,6 тис. Серед померлих 3,7 тис. – жінки, майже 2,9 тис. – чоловіки. Загалом на Волині понад 12 тис. жінок померли у віці 80-84 роки, а понад 6 тис. чоловіків – у віці 75-84 роки.

Причина №2. Новоутворення

Немало волинян за 13 років померли й від різного роду новоутворень. Зокрема, найчастіше смертельними ставали злоякісні новоутворення трахеї, бронхів та легенів, шлунка, молочної залози, ободової та прямої кишки.

Найбільше летальних випадків від новоутворень зафіксували у Луцьку – 4,7 тис. випадків. Серед померлих майже 2,2 тис. – жінки, 2,5 тис. – чоловіки та 28 – діти. Загалом же на Волині через новоутворення померло майже 19,5 тис. людей.

На Волині близько 2 тис. чоловіків померли від новоутворень у віці 55-64 роки. Ще одна тисяча жінок – у віці 55-64 роки, трохи більше однієї тисячі – у віці 65-79 років.

Найбільше смертей на Волині від новоутворень зафіксували у 2015 році – 1597 випадків. Трохи менше у 2019 році – 1592. Найменше смертей зафіксували у 2011 році, проте, і ця кількість не є низькою – 1,42 тис. випадки.

Найбільше волинян померло від злоякісних новоутворень трахеї, бронхів та легенів. Загалом за 13 років зафіксували – 2,61 тис. смертельних випадків. Найбільше від недуги померло у Луцьку – 550 людей. Серед них 448 – чоловіки, 102 – жінки. Загалом на Волині понад 400 чоловіків померли у віці 55-69 років.

Причина №3. Смерть від травм, отруєнь та зовнішніх чинників

Понад 12 тисяч волинян за 13 років померли від різного роду травм, отруєнь та дії певних зовнішніх чинників. Зокрема, найбільше летальних випадків викликали неуточнені травми та неуточнені зовнішні чинники, отруєння лікарськими засобами, медикаментами, токсична дія речовин, переважно немедичного призначення та травми голови.

Найбільше смертей зафіксували у Луцьку – 1,7 тис. З них 1,38 тис. – чоловіки, 341 – жінки, 56 – діти. Загалом на Волині понад 1,2 тис. чоловіків померли у віці 45-54 роки. Близько 200-т жінок – у віці 50-59 років.

Найбільше смертей у цьому класі на Волині зафіксували від неуточнених травм та неуточнених зовнішніх чинників – 2,9 тис. випадків. Ще майже 2,42 тис. людей померло від отруєння лікарськими засобами, медикаментами, токсичними речовин, переважно немедичного призначення. Окрім того, 2,31 тис. людей померли від травм голови.

Причина №4. Смерть від зовнішніх чинників

Через самогубства, випадкове отруєння та дію алкоголю, утоплення, падіння на Волині померло ще 12,18 тис. людей. Найбільше летальних випадків трапилось у 2007 році – 1,28 тис. Найменше у 2017 році – 823.

Найбільше смертей зафіксували у Луцьку – майже 1,72 тис. Серед померлих більшість – чоловіки (майже 1,38 тис.). Окрім того, через ці ж причини померла ще 341 жінка та 56 дітей. Загалом на Волині понад 1,2 тис. чоловіків померли у віці 45-54 роки. Ще 200 жінок – у 50-59 років.

Найбільше летальних випадків були пов’язані з самогубствами. Від цього загинуло майже 2,2 тис. людей за 13 років. Тільки у Луцьку зафіксували 284 смертельні випадки. Серед померлих більшість – чоловіки (225). Ще 59 – жінки, п’ятеро – діти.

Причина №5. Хвороби органів дихання

На Волині 8,64 тис. людей за 13 років померли від хвороб органів дихання. Найчастіше – це хронічні хвороби нижніх дихальних шляхів та пневмонія. Цікаво, що найбільше смертей зафіксували у 2007 році – трохи більше 1 тис. випадків. З того часу щорічно кількість померлих через хвороби органів дихання почала зменшуватись. Відтак, у 2019 році зафіксували 362 смертельні випадки.

Найбільше людей від таких недуг померло у Ківерцівському районі – 1,08 тис. З них 655 – чоловіки, 428 – жінки, троє – діти. Загалом на Волині більше 800 чоловіків померли у віці 75-79 років, більше 600 жінок – у віці 80-84 роки.

Від хронічних хвороб нижніх дихальних шляхів за 13 років померло майже 6,08 тис. людей. Найбільше у 2007 році – 841 людина. Відтоді статистика смертності почала зменшуватись. Відтак, у 2019 році померло 187 людей. Найбільше летальних випадків зафіксували у Ківерцівському районі – 916. Серед них 523 – чоловіки, ще 393 – жінки.

На Волині від хронічних хвороб нижніх дихальних шляхів понад 600 жінок померли у віці 80-84 роки. Більше 800-а чоловіків – у віці 75-79 років.

Загалом на Волині за 13 років померло 182,89 тис. людей. З них майже 92,6 тис. – чоловіки, майже 90,3 тис. – жінки та 2,26 тис. – діти. В останні девять років щорічно на Волині помирає більше 13-ти тисяч людей.

Матеріал виготовлено Центром журналістських розслідувань «Сила правди» в рамках проекту підтриманого National Endowment for Democracy

Аліна Бекерук, журналістка

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Карма: Скандально відомого комуно-комсомольця з Луцька знову відлупцювали (ФОТО, ВІДЕО)

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Вас також може зацікавити