Зеленський віддав на обмін з ОРДЛО 14 громадян Російської Федерації, у тому числі російського полковника, якого звільнили без вироку суду.
Про це “Слідство.Інфо” дізналося з обмінного списку, який отримало з власних джерел, ідеться в розслідуванні “Убивці полковника СБУ, 14 росіян і підривники Одеси та Харкова: Кого Україна віддала на обмін“.
Журналісти з’ясували, що в рамках новорічного обміну Україна віддала на непідконтрольні території полковника РФ Валерія Гратова, якого затримали українські прикордонники у 2017 році. Згідно з офіційним повідомленням, серед особистих речей чоловіка були фотографії із сепаратистськими мітингами, а також флеш-носії із зображенням Гратова в компанії терористів “Гіві” і “Мотороли”. Також у російського полковника вилучили відео з обстрілами українських територій і агітки самоназваних “ДНР” і “ЛНР”. Гратова звільнили з-під варти без вироку суду.
За день до звільнення Гратова на волю вийшла інша одіозна громадянка Російської Федерації — Лариса Чубарова, більш відома за прізвиськом “Тереза”. Українські правоохоронці встановили, що Чубарова на початку 2014 року була активною учасницею проросійських рухів у Харкові, а пізніше приєдналася до терористів на окупованих територіях. У 2017 році “Тереза” отримала вирок суду — 11 років ув’язнення.
Громадянин Російської Федерації Олександр Дакар (Крінарі), якого відправили на Донбас під час новорічного обміну, — обвинувачений у замаху на життя учасників АТО Аміни Окуєвої та її чоловіка Адама Осмаєва у 2017 році.
Росіянин Руслан Гаджиєв приїхав в Україну в грудні 2014 року і воював на стороні проросійських бойовиків. У серпні 2019 року його засудили до 15 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна.
Ще один найманець Олег Даронін приїхав воювати на Донбас з Ханти-Мансійського округу РФ. У Росії мав судимість через нанесення іншій людині тяжких тілесних ушкоджень. У січні 2016 року чоловік отримав вирок — тринадцять років позбавлення волі.
У списку на обмін, який отримала наша редакція, ми виявили також росіянина на ім’я Владислав Макаров. Ще в 2015 році його засудили до дев’яти років за шпигунство в інтересах спецслужб РФ та незаконне поводження зі зброєю. А в грудні минулого року апеляційна інстанція підтвердила рішення колег.
Шаміль Мулієв на прізвисько “Шаман” теж в кінці минулого року поїхав на обмін. У лютому 2015-го чоловік приїхав до окупованого Луганська з Росії, де вступив до збройного формування терористів. Вирок йому оголосили усього за кілька днів до обміну, 21 грудня 2019-го. Тоді ж йому скасували запобіжний захід, щоб етапувати на місце обміну.
Росіянин Сергій Петров, якого три роки тому затримали співробітники СБУ, теж значиться в переліку людей на обмін. Він приїхав з російського Омська до окупованого Донецька, кілька тижнів він чергував на блокпостах та проходив військові вишколи. Менш ніж за два місяці після затримання українськими правоохоронцями росіянину оголосили вирок, засудивши його до 4 років в’язниці.
Читайте також: У Києві поліція «оформила» українців, які вийшли проти «русского міра»
Росіянин Мурат Джимієв ще на початку минулого року писав лист президенту РФ Путіну із проханням повернути його додому. Його звинувачували у підготовці теракту під час акцій протесту під Верховною Радою восени 2017 року. Наприкінці року Джимієва включили в списки на обмін і відправили на непідконтрольні Україні території Донбасу.
Громадянин Росії Василь Кусакін приїхав до України з Якутії. У 2017 році його засудили на вісім років за участь в терористичній організації “ДНР”.
У переліку на обмін, що наявний у “Слідство.Інфо”, значиться ще один російський найманець — Микола Покусаєв. Чоловік брав участь в діяльності терористичної “ДНР” і у 2018 році отримав чотири роки тюрми. На суді Покусаєв визнав свою вину.
Читайте також: 100 тисяч за ніч: з'явилися деталі розкішного відпочинку Зеленського в Буковелі
Ще один росіянин зі списку обмінюваних Євген Шаталов у грудні 2015-го підписав контракт з так званим “міністерством оборони ДНР”. Упродовж двох років він служив черговим у штабі бойовиків. Його затримали у січні 2017-го. На судовому засіданні Шаталов зізнався у злочині. Відтак, йому призначили чотири роки ув’язнення.
Росіянин Максим Сливко фігурував у справі так званих “оболонських терористів”. За версією правоохоронців, він готував теракт у Києві. Іноземця схопили разом із трьома спільниками в 2015 році. Серед зловмисників був ще один громадянин РФ. Під час затримання вони підірвали гранату.
Віддали на обмін і росіянина Анатолія Бусигіна, який вбив людину в Маріуполі. За це він отримав вирок у 2018 році. У відкритих джерелах “Слідство.Інфо” не знайшло жодної згадки про його участь в бойових діях на Донбасі.
Як раніше повідомляло “Слідство.Інфо”, загалом Україна віддала ОРДЛО 17 іноземців. Редакція оприлюднила частину даних про людей, яких звільнили. Загалом українська сторона віддала 124 особи, натомість додому повернулося 76 українських громадян. Журналісти також виявили, що серед тих, кого Україна віддала фейковим республікам — підозрювані у тероризмі на теренах мирної частини країни.