image
11 Липня 2021 | 18:21

«Змішувати» вакцини від коронавірусу – це ефективно? Чому досвід Європи насторожив Україну?

У світі дедалі активніше обговорюють можливість комбінування вакцин від коронавірусу. І незважаючи на застереження ВООЗ, багато країн уже почало проводити такі експерименти.

Чи можна робити щеплення різними препаратами і чи існує ризик для здоров'я, читайте в матеріалі «OBOZREVATEL».

Як усе почалося?

Навесні деякі держави відмовилися від використання вакцини AstraZeneca через ризик утворення тромбів. Так вчинили в Німеччині, Італії, Чехії, Канаді та інших країнах.

Але відразу ж виникло питання: як закінчити курс вакцинації людей, які вже отримали першу дозу. До того ж, запас окремого конкретного препарату може просто закінчитися й людина ризикує залишитися з не повністю сформованим імунітетом проти COVID-19.

З цієї причини низка країн (серед яких Іспанія, Великобританія та Німеччина) дозволила вводити молоді замість другої дози AstraZeneca препарат Pfizer / BioNTech або Moderna.

Цією рекомендацією почали користуватися навіть політики – наприклад, канцлерка Німеччини Ангела Меркель зробила щеплення препаратом Moderna, хоча першого разу була вакцинована AstraZeneca. І, як виявилося, не дарма – дослідження показали позитивні результати.

Що кажуть науковці?

Згодом фахівці почали активно вивчати, чи можна як другу дозу використовувати іншу вакцину. Адже в разі успіху це дозволить вирішити відразу дві проблеми:

Нестачі препарату одного виробника.

Побічних ефектів від використання певних препаратів.

Дослідники з Оксфордського університету перевірили вплив щеплень препаратами Pfizer і AstraZeneca як окремо, так і разом. Вони з'ясували, що ефективність вакцин досягалася за будь-яких комбінацій.

Щодо побічних ефектів, то тут список стандартний – морозить, є головний біль, біль у м'язах і втома. Загалом, нових реакцій науковці не виявили. А ті, що були, мали легкий або помірний перебіг.

Комбінування також застосовували в університетській клініці Саарланда в Гамбурзі. Дослідники виявили, що люди, яким укололи спочатку вакцину AstraZeneca, а потім Pfizer, розвинули сильнішу імунну відповідь. Аналіз показав у десять разів більший рівень антитіл порівняно з двома стандартними дозами AstraZeneca.

Схожі результати дало дослідження науковців з Інституту охорони здоров'я в Мадриді. Учасники, які отримали перехресну вакцинацію, виробили значно більше антитіл після другого щеплення.

Незважаючи на позитивні результати досліджень, ВООЗ поки не поспішає підтримувати ідею змішування.

«Ці результати дають надію. Водночас зараз проходять додаткові дослідження, зокрема і з препаратами інших виробників... Поки ми не можемо сказати, що поєднувати вакцини можна як завгодно», – заявив представник організації Йоахім Хомбу.

В Україні думки фахівців розділилися

Українців поки вакцинують двома дозами препарату одного й того ж типу. Хоча в МОЗ розглядають можливість комбінування вакцин, заявив глава відомства Віктор Ляшко.

Висловився щодо цього і головний санітарний лікар Ігор Кузин:

«Жорсткої рекомендації їх обов'язково змішувати немає. Проте вони (технічна група експертів. – Ред.) не забороняють це робити. Якщо, наприклад, на перше введення була зареєстрована алергічна реакція, то в такому разі друга доза може бути іншого виробника або іншого типу. Це для того, щоб мінімізувати випадки несприятливих подій».

Водночас доктор медичних наук Віктор Досенко виступає проти таких експериментів без підтверджень учених. За його словами, докази імунної відповіді є саме на дві дози вакцини – «гарантований відсоток зменшення ймовірності захворювання». Спеціаліст закликав українців, які отримали першу дозу щеплення, вимагати, щоб друга була зроблена тією самою вакциною.

Проти комбінування препаратів виступає і кандидатка медичних наук Валентина Макаренко. За її словами, змішування зовсім різних препаратів – і за складом, і за принципом дії – може викликати серйозні ускладнення:

«А потім навіть не можна буде зрозуміти, через яку вакцину це сталося».

А ось лікар-інфекціоніст Олексій Куценко допускає, що перехресна вакцинація може мати позитивний ефект. Проте без додаткових досліджень це зрозуміти дуже складно.

«Щоб говорити про користь змішування, потрібні репрезентативні дані. Тобто велика кількість таких випадків, їх потрібно статистично обробити і вже потім вирішити, є позитивний ефект чи ні. Після вакцинації може бути хороша імунна відповідь, велика кількість антитіл, але вони діятимуть нетривалий час. Цього ніхто не знає», – додав він.

Щоб отримати остаточну відповідь на питання, чи можна використовувати під час вакцинації однієї людини різні вакцини, потрібно щонайменше зачекати більш широких досліджень. Проте варто розуміти, що процес імунізації вкрай важливий як для окремого громадянина, так і для цілої країни. Щеплення треба робити в будь-якому разі, адже хоч самі препарати відрізняються показниками ефективності, вони все одно захищають від тяжкого перебігу хвороби.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Все більше і більше поляків відмовляються від другої дози вакцини, — ЗМІ

Бажаєте першими дізнаватись останні, важливі та цікаві новини Луцька, Волині, України та світу? Приєднуйтеся до нашого каналу Telegram .

Також слідкуйте за нашою сторінкою у Facebook .

Head html

Вас також може зацікавити